My Bed Is My Best Friend

Teplota v ložnici má vliv na kvalitu spánku

Potíže s usínáním? Nespavost? Nebo snad únava po probuzení? Dodržovat spánkový režim v dnešní hektické době je nesnadné, roli navíc hraje i prostředí. Zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu spánku teplota vzduchu v ložnici. Pro dostatečný odpočinek se proto musí dbát, aby v místnosti nebylo příliš horko, ale ani příliš chladno. Během spaní totiž tělo regeneruje a připravuje se na další den. Jaké teploty jsou při nočním odpočinku ideální?

Spánek regeneruje

Spánek je pro tělo zásadní, protože se během něj obnovují duševní a fyzické síly, kromě toho dochází k vyplavování nashromážděných toxinů z mozku. Pravidelný a kvalitní spánek snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně mrtvice a infarktu. Kvalitní odpočinek zlepšuje kognitivní funkce mozku, ale je důležitý i pro ostatní vnitřní orgány. A nejen ty, spaní ovlivňuje stav zraku i pokožky. Spánek proto hraje zcela zásadní roli a je předpokladem pro celkové zdraví, proto je potřeba věnovat pozornost prostředí v ložnici.

Zdroj obrázku: Freepik

Nemožnost usnout a časté probouzení

Spaní během horké letní noci? Jistě každý ví, že je to zhola nemožný úkol. Potíže nastávají při usínání, spánek provází časté buzení a ráno nečeká nic jiného než ospalost. V létě je velmi teplých nocí sice jen několik, vyšší teploty ale znemožňují tvorbu melatoninu. Tento hormon je klíčový pro spánkový režim, udává rytmus pro regeneraci. Z toho důvodu tělo vyžaduje v podvečerních a večerních hodinách nižší teploty, aby došlo k vyšší produkci melatoninu a k lepšímu spánku.

Ideální teploty v ložnici

Otočit kohout topení na druhou stranu? Ne tak zcela, ani neúměrný chlad není pro spánek optimální. Při vyšších teplotách tělo nemůže regenerovat, v zimě zase může docházet ke vzniku křečí nebo třesu, hrozí nachlazení nebo angína při otevřeném oknu. Jaké teploty odborníci doporučují? V ložnici by měla být teplota mezi 17 a 19 stupni Celsia, nedoporučuje se snižovat teploty pod 15 nebo naopak zvyšovat nad 22 stupňů Celsia.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/best-temperature-for-sleep