Za přibíráním stojí často běžně užívané léky. Hormonální antikoncepce k nim přitom nepatří

Pokud stále přibíráte na váze a nedaří se vám zhubnout, možná za to mohou léky, které užíváte. Dle posledních studií léčiva velmi ovlivňují spalování a vstřebávání látek v těle a také ovlivňují zažívání. Jaké skupiny léčiv podporují přírůstek hmotnosti? Jedná se například o antidepresiva, neuroleptika nebo kortikosteroidy. A co antikoncepční pilulky?

Antidepresiva

Je obtížné mluvit o účinné léčbě deprese bez pomoci farmakoterapie. Bohužel jsou to zejména antidepresiva z tricyklické skupiny (TCA), která způsobují intenzivní přírůstek hmotnosti. TCA jsou klasifikována jako léky starší generace, které působí zvýšením hladiny serotoninu v mozku a zároveň stimulují chuť k jídlu. Zajímavé je, že SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) neovlivňují tělesnou hmotnost, a dokonce ji snižují, pokud se užívají několik měsíců.

Neuroleptika

Je možné minimalizovat přírůstek hmotnosti způsobený neuroleptiky? Neuroleptika vyvolávají pocit hladu tím, že ovlivňují neurony sytosti v mediálním jádru hypotalamu a zvyšují koncentraci leptonu v plazmě, což způsobuje, že pacienti mají pocit hladu navzdory skutečnosti, že jejich tělo je správně vyživováno. Z tohoto důvodu je tak důležité dodržovat disciplínu při odpírání jídla navzdory pocitu hladu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou běžně předepisovány pacientům trpícím dermatologickými, alergologickými a plicními onemocněními. Mezi základní léčiva řadíme známý hydrokortizon, betamethason, budesonid, flumetason a další. Zatímco jejich krátkodobé užívání nezpůsobuje významné zvýšení hmotnosti, užívání kortikosteroidů po dlouhou dobu může vést k přírůstku hmotnosti.

Hormonální terapie

Velmi často slýcháme o přírůstku hmotnosti v důsledku užívání hormonální antikoncepce. Je tomu ale tak? Ukazuje se, že nebyl prokázán žádný vztah mezi užíváním antikoncepčních pilulek a přírůstkem hmotnosti. Pouze progestogeny mohou způsobit pokles nálady, kterou některé ženy kompenzují „snackingem“, tedy česky řečeno zajídáním.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/common-medications-that-may-cause-weight-gain/