Za špatné svícení si řidiči připlatí. Neseřízená světla mohou mít nepříjemné důsledky

Od 1. ledna letošního roku se dramaticky zvýšily postihy pro řidiče. Pokutu tak nyní můžete dostat i za přestupek, nad kterým by ještě loni někteří policisté mávli rukou. Příkladem je správná regulace světel, která je důležitá zejména po 30. říjnu, jelikož se citelně zhoršují povětrnostní podmínky a viditelnost na silnicích.

Co je potkávací světlo?

Řidiči by samozřejmě měli být opatrní po celý rok, ale právě na podzim a v zimě může být i jinak bezpečná jízda riskantní. V říjnu se rapidně zkracují dny a soumrak přichází rychleji, proto si řidiči musí dávat dobrý pozor a přizpůsobit jízdu okolním podmínkám. K tomu patří i správné používání potkávacích světel.

Potkávací světlo je nejběžněji používaným typem vnějšího osvětlení v autě. Najdeme ho na přední straně a kromě toho, že osvětluje vozovku před vozem a zajišťuje řidiči dobrou viditelnost, osvětluje také samotné vozidlo, aby bylo viditelné už z dálky. Potkávací světlo v žádném případě nesmí oslňovat ostatní účastníky silničního provozu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak světlo regulovat?

Správně nastavené světlo osvětluje vozovku minimálně 40 metrů před autem a je asymetrické, tedy osvětluje silněji pravou stranu vozovky. Řidiči jsou povinni světlo za jízdy seřizovat a upravovat. Stupeň 0 musí použít, když ve voze sedí řidič a spolujezdec, 1, když jsou ve voze čtyři a více cestujících, 2, když je vůz plně naložený včetně zavazadlového prostoru, a 3, když v autě jede pouze řidič, ale zavazadlový prostor je plný.

Potkávací světlo má zlepšit viditelnost, ale nesmí oslňovat protijedoucí vozy. Takovou zkušenost má bohužel až 98 % řidičů. Přitom nesprávně seřízená světla mohou přispět k vážným dopravním nehodám a od letošního roku také vést ke zbytečným pokutám, či dokonce zabavení osvědčení o registraci vozidla. Po změně času z letního na zimní se stmívá mnohem dříve a cestování autem je ještě nebezpečnější.

Zdroj: https://www.desjardinsgeneralinsurance.com/blog/-/light-it-up-how-to-adjust-your-car-s-headlights-for-driving-at-night