
Za změnami barvy kůže může být sluníčko nebo hormony, také ale vážná nemoc
Změny barvy kůže jsou způsobeny různými faktory. Mohou být vrozené, dané věkem či výsledkem UV záření. Ačkoli nejsou všechny změny zdraví nebezpečné, jejich přítomnost na obličeji může být příčinou komplexů. Vždy pozorně sledujte všechny změny, které na kůži vznikají, protože mohou naznačovat nebezpečné nemoci. Čemu bychom měli věnovat pozornost? Kdy bychom měli mít důvod k obavám?

Co vše může být za změnu barvy kůže zodpovědné?
Změny barvy na kůži se nejčastěji objevují na jaře a v létě, kdy je většina těla přímo vystavena slunečním paprskům. Mohou být snadno vidět na obličeji, ramenou, lýtkách, rukách a ve výstřihu. Nicméně nejen UV záření způsobuje zbarvení kůže, ale také hormonální změny, užívání léků, stejně tak některé parfémy a kosmetika. Změny na kůži jsou často výsledkem věku, ale způsobuje je také nedostatečná strava s nízkým obsahem vitamínů.
Chloasma
Mnoho žen, zejména po dosažení věku 30 let, objevuje na svém těle více hnědých skvrn. Typické jsou symetrickým uspořádáním, nepravidelnými tvary a zbarvením zcela odlišným od zbytku kůže. Obvykle neznamenají nic nebezpečného, protože vznikají v důsledku UV záření, hormonálních změn (např. při léčbě nebo během těhotenství), stejně jako po použití kosmetiky. Bohužel takové změny mohou také svědčit o tom, že jsou přítomni v těle paraziti nebo se vyvíjí nádor vaječníků. Účinně je lze léčit dermatologem, nejčastěji se aplikuje ozařování specializovanými lampami.

Jaterní skvrny, jinak známé jako stařecké skvrny, jsou běžné zabarvení na kůži, které se obvykle projevuje po dosažení věku 40 let. Jejich původ nemá nic společného se špatně fungujícími játry. Název pochází z podobné barvy orgánu a skvrn, které se objevují v místech nejčastěji vystavených slunečním paprskům. Jaterní skvrny připomínají pihy, často mohou tvořit klastry a některé z nich mají bílé zabarvení uvnitř. Nelze je odstranit, ale je možné je jemně zesvětlit, například pomocí procedur estetické medicíny nebo vhodné kosmetiky a peelingů.
Vitiligo
Většina změn se týká přebytečného melaninu produkovaného kůží, což vede k tmavšímu zabarvení. To není případ, kdy jej kůže neprodukuje. To má za následek vitiligo, stav, který se projevuje bílými skvrnami na těle. Nejčastěji se vyskytuje vrozené vitiligo, které se projevuje na končetinách, břiše a na obličeji. Vitiligo není nebezpečné zdraví a neznamená vážné nemoci, je však nutné věnovat mu zvláštní pozornost v létě, kdy je vystaveno UV záření.