Za zničené oblečení často může nesprávné žehlení a ukládání. Pravidla jsou přitom jednoduchá
Pokud se nějaký kousek oblečení stane nenositelným, je to často z důvodu špatného praní nebo následného sušení. Pokud jste nastavili nesprávnou teplotu praní nebo přidali červené triko k bílému oblečení, leckdy nepomůže ani bělidlo a musíte se s dříve bílým prádlem rozloučit.
Oblečení se opotřebí nejen praním a žehlením, ale také nošením
Velkým nepřítelem oblečení je časté žehlení. Pokud žehličku používáte nesprávně, můžete si oblíbený kousek oblečení zničit velmi rychle. Stačí jen vysoká teplota, která není vhodná pro daný typ materiálu. Vysokou teplotou si můžete na triku zničit například potisk. Proto si před žehlením rozdělte oblečení podle materiálu a vždy se podívejte na štítek, na jakou teplotu ho máte žehlit.
Skvrny na oděvu mohou být také nepříjemné, pokud si jich nevšimnete ihned. Za některé skvrny může samotná žehlička nebo spíše voda, kterou do ní nalijete. Někdy je totiž tvrdá a může na oblečení vytvořit nevzhledné flíčky. Používejte raději vodu destilovanou nebo uvařenou.
Pravidla, která předejdou zničení oděvů
Oděvy by se správně měly žehlit naruby, protože je tím ochráníte před vyblednutím i případným spálením. Při žehlení se snažte vyhnout zipům i knoflíkům. Používejte při žehlení široká žehlicí prkna, která si můžete sami nastavit. Záda by při žehlení měla být rovná a lokty ohnuté v pravém úhlu.
Oblečení skladuje na poličkách a věšácích ve skříni. Zaberou tak méně místa a je snazší je poskládat. Oblečení, které by se mohlo snadno zmačkat, pověste na ramínka. Oblečení ale nedávejte příliš blízko k sobě, protože by mohlo ztratit svěžest. Také nedávejte několik kusů oblečení na jedno ramínko. Oblečení, které by se mohlo snadno vytahat, pečlivě složte a dejte do police. Sezónní oblečení skladujte například ve vakuových pytlech, které můžete snadno složit a oblečení se v nich nezničí.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a23866/iron-mistakes/