zacpa2

Úlevu střevům mohou přinést semínka i několik šálků známého čaje

Potíže s pravidelným vyprazdňováním má podle odhadů asi dvacet procent populace. Tomuto faktu nepřispívá zřejmě ani to, že čím dál více lidí má sedavé zaměstnání. Pak může zácpa snadno život znepříjemnit. Poradíme vám, jak efektivně si s těmito problémy poradit v domácích podmínkách, není to nic složitého.

Zlepšete obecně skladbu svého jídelníčku

Vaším velkým spojencem v boji proti zácpě se může stát zejména vláknina. Zaměřte se tedy na potraviny, které vlákninu obsahují. Sem spadá například ovoce, zelenina, nebo celozrnné obiloviny. Denně byste měli sníst alespoň 400 gramů čerstvého ovoce či zeleniny, aby byla vaše střeva skutečně očištěna. Velmi prospěšné budou konkrétně například švestky v jakémkoliv stavu (nakládané nebo sušené). Blahodárnými účinky oplývá i kysané zelí (ideálně domácí), které obsahuje probiotické bakterie. Kromě jiného snižuje i hladinu cholesterolu v krvi, nebo zlepšuje trávení a zrychluje metabolismus. Vlákninu dodáte i popíjením šťávy z kyselého zelí. A co je hlavní, posílíte si i imunitní systém!

Očistná síla lněných semínek

Vaše střeva budou v kondici, když do své stravy zařadíte i lněná semínka. Ta si připravíte tak, že do sklenice horké vody vsypete lžíci lněných semínek a necháte je aspoň dvě hodiny nabobtnat. Pak nápoj zkonzumujete (nejlépe ráno na lačno, nebo pak přes spaním). Ne nadarmo jsou lněná semínka označovaná jako superpotravina.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Začněte se více hýbat

Zácpa může být spojená i s nedostatkem pohybové aktivity, jak již bylo zmíněno v úvodu. Tento problém bývá bohužel čím dál více rozšířený. Lidé tráví mnoho časů u počítačů v rámci svého zaměstnání a na sport jim příliš času nezbývá. Přitom pohyb je jeden ze základních preventivních faktorů, díky němuž můžete předejít nepravidelnému a obtížnému vyprazdňování. Postačí i půl hodiny rychlejší procházky nebo rozcvičky denně. Vaše střevní peristaltika s tak dokonale rozpohybuje a také si zlepšíte kondici.

Vyhněte se konzumaci sladkostí, zejména pak čokolády

Pokud rádi mlsáte, může to činit vašim střevům také značné potíže. Hlavně čokoládové pamlsky jsou nezdravé a mohou způsobit zácpu. Omezte tedy pojídání těchto cukrovinek a vyvarujte se i vysoce procentní čokoládě (s obsahem kakaa více jak 60 %). Místo těchto sladkostí sáhněte raději po jahodách, které obsahují k trávení prospěšný bromelin. Také se pokuste vyloučit ze svého jídelníčku mastné a smažené pokrmy.

Dodržujte pitný režim

Nezapomeňte rovněž na pravidelný přísun tekutin, hlavně pak čisté vody. Vhodné jsou i bylinkové čaje z heřmánku, máty, meduňky, třezalky, nebo fenyklu. Vypít byste měli alespoň dva až tři litry tekutin za jeden den, aby organismus pracoval tak jak má. Vyvarujte se však slazeným limonádám a syceným nápojům.