Zahoďte chmury a hoďte tělo i mysl do pohody. Pravidelné cvičení dělá zázraky
Mnoho vědců tvrdí, že aerobní trénink je skvělým způsobem, jak pozitivně ovlivnit náladu. Celkově se říká, že jakékoliv cvičení, které nám dělá radost, má pozitivní vliv na naši pohodu a pozitivní myšlení. Pokud však chcete zlepšit náladu, nejdůležitější bude, abyste si naplánovali vaši aktivitu, její délku i intenzitu.
Jak je to možné?
Zlepšení nálady po cvičení není jen o tom, že po dané aktivitě se v krvi zvýší endorfiny. Ale také to, že během tréninku dochází k mírnému zvýšení tělesné teploty, což účinně snižuje svalové napětí. Dalším pozitivem je funkce působící na nervový systém, kdy se svaly uvolní a vy se cítíte lépe. Ovšem nezůstávejme jen u pocitů. Pravidelné cvičení nám pomáhá v překonávání vlastních překážek, špatných návyků a zlozvyků. Mozek je koncentrovanější a naše produktivita díky prokrvení mozku se zvyšuje. Paradoxní je, že pokud pravidelně cvičíme a dobře se stravujeme, cítíme se méně vysílení a unavení.
Aerobní cvičení se řadí mezi jedničky
Takové příjemné aerobní cvičení ve srovnání se zvedáním závaží se jeví jako mnohonásobně lepší při zlepšování nálady. Pokud vás ale baví spíše jóga a běh, rozhodně v takovém cvičení pokračujte. Mnoho lidí říká, že chůze je dělá šťastnějšími, a to tehdy, když vyjdou například s rodinou či přáteli. Jak se ukázalo, již deset minut chůze zvyšuje průtok krve a zlepšuje náladu. Po dvaceti minutách jsme uvolnění a cítíme se šťastnější. I když se tyto funkce dostavují již po dvaceti minutách, mnoho vědců tvrdí, že se endorfiny začnou značně zvyšovat až po jedné hodině cvičení. Je také zdůrazněno, že doba cvičení záleží na naší vytrvalosti a zdravotním stavu, stejně tak na jeho intenzitě. Proto stále aerobní cvičení zůstává nejúčinnější a nejpřínosnější pro zvednutí nálady. Také je mnohonásobně účinnější cvičit venku než uvnitř.
Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/healthy-living/the-mental-health-benefits-of-exercise.htm