Raspberry Bush Closeup Macro Shot Blurred Background

Zahradní maliny jsou lahůdkou pro škůdce a různé nemoci. Zachraňte úrodu jednoduchou péčí

Maliny patří mezi oblíbené druhy letního ovoce. Najít je můžeme nejen v zahradách, ale také v lesích a na polních cestách. Vyplatí se je pravidelně konzumovat, protože obsahují spoustu vitaminů a dalších zdravých látek, které naše tělo potřebuje. Proč bychom měli po malinách sahat častěji a jaké choroby je mohou napadnout, pokud je pěstujete na své zahradě?

Jaké vlastnosti mají maliny?

O maliny je potřeba se starat, stejně jako o jiné keře, které pěstujete na zahradě. Může se totiž snadno stát, že je napadnou škůdci nebo choroby, se kterými budete muset bojovat. Mezi nejčastější patří asi šedá plíseň. Je to nebezpečná nemoc, která může způsobit dokonce uhynutí rostliny. Je způsobena houbami, které se mohou velmi rychle šířit, a proto je potřeba rostlinu pravidelně ošetřovat, aby byla před plísní chráněná.

Maliny obsahují spoustu vitaminu nejen C, ale také dalších. Vyplatí se je konzumovat hlavně v létě, kdy jsou snadno k dostání. V obchodech je ale seženeme také v zimních měsících. Jako ošetření je nejvhodnější kvalitní postřik, který je bude chránit. Některé keře mohou uhynout, protože nejsou dostatečně zalévané nebo jim nedodáváte pravidelně hnojivo. Odumírání výhonků je pak další chorobou, která maliny může napadnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Maliny mohou napadat různé nemoci

Plody malin jsou velmi zdravé, a proto bychom se měli starat nejen o to, aby nám chutnaly, ale také jim zajistit správný růst. Choroby poznáte nejen podle toho, že budou listy žluté nebo vyschlé. Koukat se musíte tak na květy, které se nemusí vyvinout v plod. Růst rostliny se také může zastavit. Onemocnění malin je velmi časté, proto je potřeba vědět, jak se o ně starat.

Postřik je dobrý způsob, jak s nemocemi na malinách bojovat. Nemusíte si přitom kupovat drahé přípravky z obchodu, ale vyrobit si vlastní z domácích surovin. Můžete si pomoci hořčicí, kterou potřete místa kolem malin ještě před jejich vysazením. Složky obsažené v hořčici totiž bojují proti škůdcům a různým nemocem.

Zdroj: https://www.alberta.ca/diseases-of-raspberries.aspx