Blue Watering Can With Trowel Wooden Table

Rostliny na zahradě potřebují zalévat až do prvních mrazů

Začne podzim, přestane se zalévat. Většina zahradníků má pocit, že v podzimních měsících nebo po sklizni už není potřeba rostliny zavlažovat. Tato chyba může být pro mnohé druhy fatální, protože nepřežijí zimu. Už první mrazíky totiž zabraňují rostlinám využívat vodu a získávat živiny. Proč ještě se musí dodávat rostlinám vláha i při nižších teplotách a jakým způsobem zalévat? Pomohou tipy zkušených zahradníků, kteří mají s péčí o zahradu letité zkušenosti.

Zalévání během podzimu

V létě se nikdo nad zaléváním zahrady nepozastavuje, protože horké počasí a intenzivní sluneční paprsky vedou k odpařování vody ze země a vysychání půdy. Při poklesu teplot se však intenzita zálivky snižuje, mnozí zahradníci ukončí zalévání už po sklizni, protože se soustředí na další úkoly na zahradě. Je čas úklidu a hrabání listí, prořezávek, hnojení a dalších zahradnických prací, které je nezbytné provést ještě před příchodem zimy. Upustit od zalévání se ale nevyplácí, ohrožuje totiž odolnost rostlin v zimě. Mráz způsobuje promrzání povrchových vrstev zeminy, rostliny se nedostanou k vodě a živinám, proto se musí zavlažovat.

man-watering-plants-his-garden-urban-gardening-watering-fresh-vegetables-nature-plants-care
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka až do prvních mrazů

Zahrada se doporučuje zalévat až do prvních mrazíků, k tomu se vyplatí mulčovat půdu tak, aby nedocházelo během zimy k jejímu vysychání. Mulč chrání půdu před mrazem, k tomu ještě udržuje konstantní vlhkost. Mulčuje se borovou kůrou, štěpkou nebo rašelinou při teplotách okolo nuly. Nové sazenice a citlivé kusy se musí též zakrýt agrotextilií, aby nedošlo k jejich poškození mrazem, zejména se jedná o cypřiše nebo rododendrony. Během podzimu se zalévají nejen nově vysazené sazenice, ale též ostatní okrasné a kulturní rostliny až do prvních mrazíků.

Květníky? Do garáže nebo přikrýt!

A jak postupovat u rostlin v květnících, truhlících a jiných nádobách? Také tyto rostliny se musí zalévat až do doby příchodu mínusových teplot. Citlivé sazenice se musí přemístit do garáže nebo skladu, kde nehrozí jejich zmrznutí. Ostatní venkovní rostliny se musí přikrýt chvojím nebo agrotextiliemi, aby v zimě nezmrzly a neodumřely. Připravit na zimu se musí též zavlažovací systémy, ze kterých se musí vypustit voda. V mrazivém počasí může uvízlá voda způsobit nevratné poškození, u hadic hrozí dokonce protržení.

Zdroj: https://www.preen.com/learn/lawn-garden-tips/care-maintenance/feeding-watering/water-plants-well-in-fall-to-prepare-them-for-winter/