Zálivka je pro orchideje a její květy klíčová. Vybrat si jde mezi dvěma metodami
Pokud někdo udělá seznam rostlin, které nejčastěji zdobí naše parapety, pak se orchideje určitě zařadí na první příčky. Není to překvapující, protože tyto rostliny mají krásné květy a s malým úsilím nás potěší kaskádami květů. Orchideje si však zaslouží zvláštní pozornost během teplejších měsíců, kdy potřebují speciální péči.
Co je třeba vědět o orchidejích
Orchidej je jednou z těch rostlin, které je obtížné zaměnit za jiné, protože naše oči ihned padnou na krásné květy. Přirozeně rostou v tropickém podnebí, které je nejen teplé, ale také vlhké. Zajímavé je, že orchideje často rostou na kůře jiných stromů a pomocí vzdušných kořenů odebírají vlhkost z okolí.
I když se zdá, že je doma obtížné vytvořit orchidejím optimální podmínky, ve skutečnosti nepotřebují mnoho. Světlý parapet, průhledný květináč, dostatečná vlhkost, zalévání a občasné hnojení jsou vše, co je potřeba jim zajistit. Orchideje jsou velmi početná rodina, která má několik tisíc odrůd, ale pro domácí pěstování se hodí jen několik, které jsou pro péči nejsnazší.
Správné zalévání
Péče o orchideje začíná správným zaléváním. To je pro kvetení základním pilířem. Máme-li orchidej v květináči, pak je třeba ji zalévat častěji, ale menším množstvím vody. Příliš mnoho vody nahromaděné v květináči podporuje tvorbu plísní a hnilobu, což může vést ke smrti rostliny. Orchidej lze zalévat dvěma způsoby.
Tradiční zalévání je, když vodu nalijeme k orchideji, počkáme několik minut a poté přebytečnou vodu slijeme z květináče. Nebo lze orchideji připravit koupel, rostlinu spolu s květináčem vložit do kbelíku s odstátou vodou, nechat stát 30 minut a poté přebytečnou vodu vylít. Bez ohledu na to, jakou metodu si vybereme, musíme mít na paměti dvě věci. Květináč potřebuje drenážní otvory a voda musí mít pokojovou teplotu.
Zdroj: https://www.costafarms.com/get-growing/news/how-to-water-your-orchid