Bad 3597626 1920

Zápach z úst není pouze důsledkem špatné hygieny, důvody jsou mnohdy zdravotní

Nepříjemný zápach z úst přináší mnoho trapných okamžiků nejen majitelům tohoto defektu, ale především lidem v jejich okolí. Existuje několik přírodních prostředků, které vám dech spolehlivě osvěží. 

Viníkem zápachu není vždy nedostatečná hygiena

Špatný dech mohou způsobovat nevhodné stravovací návyky a nedostatečné zavodnění organismu, ale i odbytá ústní hygiena, kdy v ústech a mezi zuby zůstávají zbytky jídla. Příčinou však mohou být také zubní kazy nebo zubní kámen. Nicméně velmi často nepříjemný zápach z úst vzniká při zánětlivých procesech mandlí, krku nebo vedlejších nosních dutin.

Metabolické poruchy jsou další příčinou zapáchajícího dechu. Způsobovat ho může například diabetes nebo nedomykavost jícnu, která způsobuje kyselý reflux žaludečních šťáv a třeba pálení žáhy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nadměrný dlouhotrvající stres ovlivňuje celé tělo. Není tedy divu, že má vliv také na ústní dutinu. Ve stresové situaci dochází v organismu ke kyselým reakcím, které způsobují nepříjemný zápach potu i dechu.

V neposlední řadě jsou samozřejmě příčinou lidské návyky jako kouření, alkohol a v některých případech i nadměrné pití kávy.

Tipy pro osvěžení dechu

Některé potraviny vám spolehlivě pomohou potlačit nepříjemný zápach z úst. Zahrňte do jídelníčku více zeleniny a ovoce s nižším obsahem cukru. Vhodné jsou tvrdší kusy jako třeba kedlubny, mrkev nebo jablka. Zelenina i ovoce po obědě poslouží místo kartáčku, protože mechanicky vyčistí zbytky jídla. Zároveň dech osvěží. Mrkev a další druhy bohaté na prekurzory vitamínu A, tedy na betakaroten, navíc stimulují tvorbu slin, které jsou pro správné prostředí v ústech velmi důležité.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co možná nevíte o skořici je, že má silné antibakteriální účinky. Pomůže tak v boji se záněty v ústní dutině. Posypat s ní můžete například výše zmíněná jablka, přidat ji lze do vody na vykloktání. 

Nejdůležitější při prevenci zápachu z úst je ale správný pitný režim. Hydratace organismu je pro dobré trávení a přenos živin nutná a navíc vypláchne zbytky potravin z úst.