Pills Tea Young Woman Taking Pills Drinking Hot Tea Having Cold

Zapíjet léky kávou nebo čajem se může vymstít. Hrozí nespavost i vážné komplikace

Češi milují kávu a čaj, patří mezi nejoblíbenější nápoje, které se objevují na stole strávníků během dne. Oba druhy v umírněném množství blahodárně působí na zdraví a psychiku, ale jen v případě, že se pijí samotné a nezapíjejí se s nimi léky nebo vitamíny. Kdy je nevhodné pít kávu nebo čaj, a kdy mohou dokonce ohrozit zdraví?

Zesílení nebo oslabení účinků

Půl hodiny před podáním léků se nedoporučuje pít kávu ani čaj, protože kofeinové nápoje mohou ovlivnit jejich fungování, což může mít vážné následky. Kolové a energetické nápoje s obsahem kofeinu nebo teinu mohou zesílit účinky některých léků nebo zabránit jejich působení a oslabit jejich fungování. O jaké léky jde?

1.    Léky proti bolesti

Mezi nejčastěji užívané léky v tuzemsku patří paracetamol a ibuprofen, které snižují bolest. V některých případech výrobci přidávají k těmto látkám kofein pro urychlení působení. Ve spojení s kávou nebo čajem může dojít k poruchám srdečního rytmu, nespavosti nebo podrážděnosti.

2.    Vitamíny a potravinové doplňky

Třísloviny obsažené v čaji a kávě ovlivňují vstřebávání železa, současně vlivem diuretických účinků může dojít k vyloučení vitamínů rozpustných ve vodě včetně vitamínů C a skupiny B.

3.    Antidepresiva

Káva a čaj snižují vstřebávání léků na deprese, navíc tyto předepsané medikamenty zesilují účinky kofeinu, takže může dojít k bušení srdce, poruchám spánku a k nežádoucím úzkostem a nevolnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Léky na štítnou žlázu

Při léčbě hypotyreózy se často předepisují léky s účinnou látkou levothyroxin, jejíž efektivita se spolu s kofeinem nebezpečně snižuje. Nadto levothyroxin reaguje i s mlékem.

5.    Antibiotika

Při léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi lékaři předepisují antibiotika, ani ta se nesmí zapíjet kávou nebo čajem, protože znemožňují odbourávání kofeinu, který zůstává v těle neúměrně dlouho a vede k silné nespavosti.

6.    Stimulanty a léky na cukrovku

Obdobně se doporučuje zapíjet vodou stimulanty užívané při ADHD, protože se kofeinem zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak. Naopak u cukrovky dochází ke zvýšení krevního tlaku, a tím dochází ke snížení účinnosti předepsaných léků. Kromě kávy a čaje se nedoporučuje zapíjet léky ani ovocnými šťávami, mlékem nebo sycenými limonádami.

Zdroj: https://www.theladders.com/career-advice/why-you-should-never-take-medication-with-your-coffee