Beautiful Young Woman Opening Curtains Looking Through Window

Zářivě bílé záclony rozsvítí každý domov. Se správnou péčí se na nich zub času nepodepíše

Záclony, závěsy nebo ubrusy, které prostíráme pouze při slavnostních příležitostech – většinou jsou bílé a to znamená, že se velmi snadno ušpiní. Nejen prach, ale také vlasy nebo chlupy mohou na záclonách ulpívat a pak je velmi těžké je zbavit zašedlého nádechu. Navíc záclony nebo ubrusy mohou také žloutnout. Žluté skvrny lze vyřešit pomocí domácích technik, které většinou nic nestojí.

Jaké prostředky můžete použít k bělení záclon?

Vybělit záclony nemusí být taková věda, když máte správné prostředky. Můžete si koupit buď nějaké v obchodě, nebo sáhnout do domácích zásob v kuchyni a vytáhnout například ocet nebo kuchyňskou sůl. Zkoušeli jste někdy bělit záclony nebo ubrusy například jedlou sodou nebo práškem do pečiva? Jsou to velmi jednoduché a levné metody, které mohou snadno nahradit ty chemické, které mnohdy nejsou tak účinné.

Bělení záclon nezabere mnoho času. Mezi nejoblíbenější metody již našich babiček patří právě použití jedlé sody nebo kuchyňské soli. Obsahují totiž látky, které pomohou záclony nebo ubrusy snadno vybělit, a to bez velké námahy. Záclony se budou lesknout bělostí a navíc je tím ochráníte před dalšími nánosy prachu a nečistot. Kuchyňská sůl navíc pomůže odstranit i skvrny.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete vyzkoušet také aspirin

Sůl stačí nasypat do misky s vlažnou vodou a namočit do ní závěsy. V některých případech bude lepší sůl nasypat přímo do vany, jestli máte záclon nebo závěsů větší množství. Poté už je můžete klasicky vyprat v pračce na program pro jemné prádlo. Další metodou je použití prášku do pečiva nebo jedlé sody. Mají čisticí a bělicí vlastnosti, které můžete využít nejen na záclony, ale také na oblečení.

Máte doma v zásobě aspirin? Také ten můžete využít v případě, že potřebujete rychle vybělit záclony nebo odstranit skvrny. Přidejte do misky s vodou tabletu aspirinu, nechte rozpustit a poté vložte oblečení. Nechte takto namočené hodinu působit a poté vyperte v pračce s gelem. Můžete na praní záclon použít také vaječné skořápky, ale není to ještě tolik známá metoda čištění.

Zdroj: https://www.sunbell.it/en/blog-en/how-to-bleach-curtains/