curtain-4643958_1280

Zašedlé záclony budou díky šetrným bělicím prostředkům znovu zářit jako nové

Sluneční svit, prach v bytě, znečištění zvenčí a cigaretový kouř jsou pro všechny záclony rizikovými faktory, které snižují jejich bělost. Kvůli tomu rychle žloutnou a ztrácí svou sněhově bílou barvu. Jak oživit jejich původní barvu a užít si znovu dokonale bílé záclony, aniž byste museli používat silné chemikálie, které jsou škodlivé a zároveň velmi drahé? Podívejte se, jak použít osvědčené domácí způsoby.

Aspirin nebo vaječné skořápky

Aspirin obvykle používáme při chřipce, bolestech hlavy, horečce nebo zánětu. Použít ho ovšem můžete i zcela novým způsobem. Kromě analgetických vlastností na naše tělo má také bělicí vlastnosti a dokáže záclonám navrátit sněhově bílou barvu. Jak to udělat? Stačí rozpustit pět tablet aspirinu ve vodě a látku do roztoku namočit. Po pár hodinách je vyperte jako obvykle v prášku na bílé prádlo. Uvidíte, že budou vypadat jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Vaječné skořápky mohou působit podivně, ale jsou zcela zdarma a fungují velmi dobře. K praní záclon je používaly již naše babičky. Vložte je do vlněného sáčku a dejte spolu se zašlou látkou do pračky. Díky této jednoduché metodě nejen získají opět svou jedinečnou barvu, ale také zůstanou čisté mnohem delší dobu, o což se postará zbytkový bílek z vajec.

Kuchyňská sůl nebo jedlá soda

Stejně levnou metodou je obyčejná sůl, kterou používáte v kuchyni. Jedná se o jedinečný bělicí prostředek, díky kterému budete mít dokonalé záclony. Do pěti litrů vody přidejte 250 gramů soli a počkejte, až se rozpustí. Namočte do připraveného roztoku zažloutlou tkaninu a nechte působit alespoň tři hodiny. Poté je vyperte jako obvykle a ihned uvidíte obrovský rozdíl.

Zdroj obrázku: Freepik

Podobného účinku dosáhnete použitím jedlé sody nebo prášku na pečení. V 10 litrech vody rozpusťte 500 gramů jedlé sody (nebo v 5 litrech vody jeden balíček prášku na pečení). Namočte látku a nechte asi tři hodiny působit. Poté vše vyperte v pračce jako obvykle. Nejen že zvýšíte účinnost praní, ale především využijete změkčující a bělicí účinky těchto surovin.

Zdroj: https://www.hunker.com/13422770/how-to-whiten-curtains