Feet 932346 1920[1]

Zašlé ponožky je chyba vyhazovat. Běžné věci z domácnosti obnoví jejich krásu a ty udělají ještě hodně parády

Ponožky jsou běžnou součástí našeho outfitu. Když pomineme chvíli, kdy máme otevřenou obuv, tak je nosíme v podstatě stále. Pravidelné nošení, i v botách, stejně jako pravidelné praní, to vše má vliv na jejich kvalitu a vzhled. Ten dříve nebo později ztrácí svůj původní nádech a ponožky působí zašlým dojmem. V takovém případě se je rozhodneme buď vyhodit, nebo se rozhodneme jejich vzhled zajímavě obnovit. Jak a čím?

Jedlá soda

Nejenom na pálení žáhy, nebo na pečení. Jedlá soda je dobrým pomocníkem i v odstraňování skvrn z ponožek. Můžete ji použít dvěma způsoby:

  • Přidejte ji přímo do bubnu pračky.
  • Přimíchejte ji k pracímu prášku.

Na jedno praní dejte maximálně 3 lžičky a pokud vložíte sodu přímo do bubnu pračky, rozmíchejte ji nejprve ve vodě. 

Prášek do pečiva

Stejnou službu jako jedlá soda vám může poskytnout i prášek do pečiva. Ten se hodí na ponožky z jemného materiálu. Ponožky omyjte ve vlažné vodě, přidejte prací prostředek a prášek do pečiva. Platí, že čím měkčí je voda, ve které perete, tím bělejší vaše prádlo bude. 

Nemíchejte kyseliny s bázemi

Pokud použijete při praní jedlou sodu nebo prášek do pečiva, nemíchejte ho s kyselinami, jako je například ocet, který je také účinným pomocníkem. Vyberte si pouze jeden z nich. 

Peroxid vodíku

Pro krásně bílé ponožky přidejte do bubnu pračky asi jednu čajovou lžičku peroxidu vodíku. Obvykle se udává, že jedna čajová lžička vystačí na tři litry vody. Peroxid vodíku je skvělý nejen pro bělení, ale také pro odstranění tak odolných skvrn, jako je krev nebo tráva. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Vaječné skořápky

Vložte drcené vaječné skořápky do textilního sáčku (dostatečně jemného, aby se skořápky nedostaly mimo něj) a perte je s bílým oblečením. 

Myslete na své bezpečí

Domácí opravné prostředky jsou velmi účinné, ale při jejich používání musíte samozřejmě dodržovat základní bezpečnostní pravidla – vždy si proto přečtěte informace na obalu každého prostředku a nejprve otestujte výrobky na malé ploše ponožek. Pokud toužíte po krásně bílých ponožkách, nekombinujte barevné kusy oblečení s bílým. Před praním je vhodné ponožky krátce ponořit do vody (můžete do ní přidat 6 drcených tabletek aspirinu). Taktéž nekombinujte látky vyžadující praní při nízké teplotě s látkami, které vyžadují praní při vysoké teplotě. Zkuste také bílé ponožky sušit na slunci a na čerstvém vzduchu, např. na balkóně nebo na zahradě.

Zdroj: https://www.kirbyallison.com/garment-care-guide/how-to-launder-socks