Zašlé ponožky znovu oživí obyčejní domácí pomocníci

Pokud i po vyprání jsou vaše ponožky neustále špinavé, je to k vzteku. Ale zbavit se těchto nečistot zdaleka není obtížný úkol! Stačí jen vědět, jak si poradit. Na zašlé ponožky můžete vyzkoušet následující způsoby, z nichž některé možná už budete znát. Přesto doufáme, že ve výčtu najdete nový trik, který vám pomůže osvěžit vaše ponožky a dodat jim novější vzhled.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedlá soda

Jedlá soda je zřejmě nejznámějším trikem v odstraňování skvrn z ponožek. Můžete ji použít dvěma způsoby:

  • Přidejte ji přímo do bubnu pračky.
  • Přimíchejte ji k pracímu prášku.

Na jedno praní dejte maximálně 3 lžičky a pokud vložíte sodu přímo do bubnu pračky, rozmíchejte ji nejprve ve vodě. 

Prášek do pečiva

Stejnou službu jako jedlá soda vám může poskytnout i prášek do pečiva. Ten se hodí na ponožky z jemného materiálu. Ponožky omyjte ve vlažné vodě, přidejte prací prostředek a prášek do pečiva. Platí, že čím měkčí je voda, ve které perete, tím bělejší vaše prádlo bude. 

Nemíchejte kyseliny s bázemi

Pokud použijete při praní jedlou sodu nebo prášek do pečiva, nemíchejte ho s kyselinami, jako je například ocet, který je také účinným pomocníkem. Vyberte si pouze jeden z nich. 

Peroxid vodíku

Pro krásně bílé ponožky přidejte do bubnu pračky asi jednu čajovou lžičku peroxidu vodíku. Obvykle se udává, že jedna čajová lžička vystačí na tři litry vody. Peroxid vodíku je skvělý nejen pro bělení, ale také pro odstranění tak odolných skvrn, jako je krev nebo tráva. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vaječné skořápky

Vložte drcené vaječné skořápky do textilního sáčku (dostatečně jemného, aby se skořápky nedostaly mimo něj) a perte je s bílým oblečením. 

Myslete na své bezpečí

Domácí opravné prostředky jsou velmi účinné, ale při jejich používání musíte samozřejmě dodržovat základní bezpečnostní pravidla – vždy si proto přečtěte informace na obalu každého prostředku a nejprve otestujte výrobky na malé ploše ponožek. Pokud toužíte po krásně bílých ponožkách, nekombinujte barevné kusy oblečení s bílým. Před praním je vhodné ponožky krátce ponořit do vody (můžete do ní přidat 6 drcených tabletek aspirinu). Taktéž nekombinujte látky vyžadující praní při nízké teplotě s látkami, které vyžadují praní při vysoké teplotě. Zkuste také bílé ponožky sušit na slunci a na čerstvém vzduchu, např. na balkóně nebo na zahradě.