Zatuchlost oblečení lze eliminovat známou tekutinou s velmi nelibou vůní

Všichni známe ten nepříjemný zatuchlý zápach z oblečení. Někdy ani klasické praní prádla nestačí a plísňový odér přetrvává. Ne každý prací prostředek je totiž schopen oblečení dokonale provonět. Naštěstí existují i jiné čisticí prostředky, které tento náročný úkol zvládnou. Ukážeme vám, jak jednoduše postupovat, aby vaše prádlo opět krásně vonělo a neměli jste pocit, že jste si oblékli sto let starý oděv.

Plísňový zápach z oblečení

Svetr, který ležel příliš dlouho ve spodní zásuvce v šatníku, ručník, který jakmile navlhne, vylučuje nepříjemný odér zatuchlosti. S tím se můžete setkat raz dva, i když prádlo pravidelně perete a používáte kvalitní přípravky. Tento zápach je obvykle způsoben plísněmi a zatuchlostí, ale nebojte se, svému oblečení můžete dodat svěží vůni a druhý život pomocí jednoduchých kroků.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co bychom neměli dělat?

Než se pustíte do samotného postupu, jak odstranit zápach z oblečení, je potřeba vědět, co byste za žádnou cenu neměli dělat, abyste předešli zatuchlému pachu. Nepoužívejte silně parfémovaný čisticí prostředek, protože v takovém případě zápach na chvíli zakryjete, ale o to rychleji se vrátí v ještě větší síle. Zapomeňte i na aviváž, protože zbytky aviváže mohou vytvářet a pěstovat novou formu plísní. Myslete i na čistotu spotřebiče. Pračka totiž může být zdrojem plísní, což není žádné překvapení vzhledem k tomu, že se v zařízení spojuje špinavé prádlo a velká vlhkost.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranění zápachu ve třech krocích

K vyřešení problému se zatuchlým prádlem vám stačí dvě obyčejné věci, které najdete ve své kuchyni.

  • Jedlá soda
  • Ocet

Tyto přísady jsou snadným řešením k odstranění plísní z oděvu. Nejdříve vyperte prádlo pomocí octa, nastavte pračku na nejvyšší teplotu a do bubnu přímo na oblečení nalijte velkou sklenici bílého octa. Octové kyseliny pomáhají bojovat proti bakteriím. Po dokončení přejděte k dalšímu kroku. Nechte prádlo v pračce a zasypte jej šálkem jedlé sody. Opět spusťte na nejvyšší program. Jedlá soda má neutralizační účinek, takže zbývající pachy zmizí. Pokud máte možnost nechat oblečení uschnout na přímém slunci, udělejte to. Sluneční paprsky mají dezinfekční účinky, které zabijí ještě více bakterií. Popřípadě vložte oblečení do sušičky na příslušný program. Pokud bude zápach stále přetrvávat, kroky opakujte, ale použijte menší množství – půl sklenice octa a půl šálku jedlé sody.