Zázvor tělo příjemně prohřeje, zbaví nevolnosti i nadbytečných kil. Výborný je nejen v čaji

Zázvor se používá nejen jako přísada do mnoha pokrmů, ale i jako prostředek k posílení imunity. Vyplatí se po něm sáhnout zejména v těchto měsících, jelikož má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti a pomůže v boji proti nachlazení. Prohřeje organismus, má analgetické účinky, ulevuje od pálení žáhy a nevolnosti, chrání proti krevním sraženinám a můžeme po něm sáhnout i při migréně.

Do jídel i nápojů

Čerstvý zázvor je možné konzumovat i syrový, pokud nám nepřekáží jeho chuť. Dále ho můžeme použít do masaly, kari, rýžových pokrmů nebo polévek. Nakládaný zázvor se často kombinuje se sushi. Nejznámější je ale využití této rostliny v zázvorovém čaji. Na ten se používá čerstvý omytý kořen, avšak při vysokých teplotách ztrácí zázvor mnoho cenných sloučenin. Proto je lepší přidávat ho až do mírně vychladlé vody a poté hrnek přikrýt talířkem.

Dalším oblíbeným nápojem je tzv. zlaté mléko, tedy směs mléka, zázvoru, kurkumy, skořice, hřebíčku, černého pepře, kardamomu a kokosového oleje nebo másla. Velmi často se zázvor přidává i jen tak do vody spolu s několika plátky citronu. Takovému nápoji se někdy přezdívá hubnoucí elixír, protože zrychluje metabolismus a čistí tělo od toxinů.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdo by se mu měl vyhnout?

Přestože má zázvor mnoho zdravotních přínosů, není vhodný pro každého. Neměl by se kombinovat s léky, zejména betablokátory, antikoagulanciy, kyselinou acetylsalicylovou a inzulinem. Nedoporučuje se lidem trpícím žaludečními chorobami a těhotným a kojícím ženám (ačkoliv malé dávky mohou pomoci od nevolností).

Pro ostatní je bezpečná denní dávka zázvoru 4 až 5 gramů. Nadměrná konzumace vyvolává bolesti hlavy a závratě, průjem, bolest břicha, palpitaci, nadýmání, snížení glukózy v krvi a krvácení. Zázvor by se měl skladovat na suchém a tmavém místě nebo v lednici zabalený do fólie. Takto bez problémů vydrží tři až čtyři týdny.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565886/, https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/7-side-effects-of-ginger-you-must-be-aware-of/photostory/71594784.cms, https://doctor.ndtv.com/living-healthy/avoid-ginger-if-you-are-dealing-with-any-of-these-health-conditions-1779507, https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric, https://www.helpwithcooking.com/spice-guide/ginger.html, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-ginger, https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/is-ginger-an-immunity-booster/photostory/75760839.cms, https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zvor, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-ginger