Ginger 1465651 1920

Zázvorová koupel prohřeje celé tělo, obnoví harmonii a vyplaví škodlivé látky

Ačkoliv jsou i u nás velice oblíbené různé domácí koupele například s přidáním esenciálních olejů nebo himalájské soli, možná by vás ani nenapadlo, jak blahodárná může být zázvorová koupel, a to zejména v chladnějším období.

V asijských zemích se přitom jedná již po staletí o velice běžný zvyk, kdy se účinky zázvoru kombinují ve formě pití čaje a koupele s přidáním zázvoru. Tato lázeň má podivuhodné detoxikační účinky, svaly zbaví napětí a bolesti a také dokonale zahřeje zvenčí i zevnitř. A proč právě zázvor?

Zdroj obrázku: Pixabay

Něco o zázvoru

Zázvor pochází z Asie, ale dnes se již pěstuje prakticky po celém světě. Tradičně se využívá při přípravě pokrmů i pro své léčivé účinky. Obsahuje řadu vitaminů, zejména A, B, C a E, ale také důležité minerální látky, například sodík, mangan, vápník nebo hořčík. Tajemstvím jeho ostré chuti je látka zvaná gingerol.

Pokud jde o léčivé působení zázvoru, chrání organismus před volnými radikály, viry a bakteriemi, posiluje krevní oběh, optimalizuje trávení a zlepšuje dýchání.

Jak zázvorovou koupel připravit 

Příprava koupele není nijak složitá, potřebovat budete pouze:

  • 3 polévkové lžíce zázvoru,
  • oblíbený éterický olej,
  • třetinu sklenice mořské soli.

Vanu napusťte co nejteplejší vodou, která je vám ještě příjemná, a přidejte do ní zázvor, mořskou sůl a několik kapek éterického oleje, který máte rádi. Zázvor můžete použít nejlépe čerstvý a nastrouhat ho, pokud ho ale nemáte k dispozici, poslouží vám i zázvorový prášek. Vše dobře promíchejte a lázeň si užijte minimálně po dobu 20 minut. Pokud se vám bude zdát, že se nadměrně potíte, neznepokojujte se, protože to patří k účinkům zázvoru a z těla se tak vyloučí více škodlivých látek.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud byste chtěli posílit detoxikační účinky koupele, můžete do ní přidat ještě jednu sklenici jablečného octa. V takovém případě je však třeba zvýšit pitný režim, a to již před koupelí, v jejím průběhu i po ní, protože jablečný ocet vás odvodní a cílem kúry jistě není vaše dehydratace.

Koupel se pro její silné zklidňující účinky doporučuje spíše pro dobu večera. Je vhodná také pro ty, které trápí nespavost, protože prohřátí těla a uvolnění přispívá ke snadnějšímu usnutí a lepšímu spánku.