Spa Skin Care Beauty Female Hands Feet With Red Roses Towel Cream

Zbavte se pocení nohou a nepříjemného zápachu. Bylinková kúra přinese okamžitou úlevu

Potí se vám příliš nohy? Pro nadměrné pocení používají odborníci název hyperhidróza, kdy dochází k většímu vylučování potu, než je potřebné k termoregulaci těla. V některých případech jde až o pětinásobek vyloučeného potu. U nohou navíc způsobuje takové zvýšené pocení i nadměrný zápach, což je pro dotyčné velmi frustrující. Jakými domácími prostředky lze bojovat proti hyperhidróze a co dělat, aby se pach potu neutralizoval?

Nadměrné pocení nejen v horkých dnech

Lidé, kteří trpí hyperhidrózou, se potí nadměrně nejen v horkých letních dnech, ale mívají potíže během celého roku. Problémem jsou právě nohy, které bývají sešněrované v pevné obuvi, kdy kromě pocení hrozí i odpudivý zápach. Jaké přírodní prostředky pomohou s nadměrným pocením i zápachem?

Koupele se solí, šalvějí a přesličkou

Jednou z metod, jak se zbavit nadměrného pocení, je odstranit pomocí brousku nebo pemzy zrohovatělou kůži na chodidlech i prstech. V odumřelé tkáni se totiž daří houbám a dalším mikroorganismům. Poté si připravte koupel se solí a odvarem z šalvěje a přesličky, které působí dezinfekčně a snižují pocení i zápach. Opakujte koupel několikrát týdně.

Zdroj obrázku: Freepik

Odvar z kopřiv nebo z listů ořešáku

Účinně působí také odvar z kopřivy dvoudomé. Naši předci nedali dopustit na koupele z listů ořešáku královského. Vhodné je také potřít pokožku jablečným octem nebo nanést na chodidla jedlou sodu a poté omýt.

Olej z čajovníku

Po koupelích je dobré nohy ošetřit olejem z čajovníku a použít antibakteriální deodorant. Doporučuje se též nosit bavlněné ponožky bez umělých příměsí, u stélky volit ty s uhlíkovými vlákny nebo mořskou trávou. Pach neutralizuje dobře jedlá soda, která je levná a účinná na pokožku i přímo do bot. Použít lze i různé bylinky včetně levandule, která nadto příjemně voní.

Další rostliny a bylinky pro zmírnění pocení jsou:

  • vřes,
  • zlatobýl,
  • rozrazil,
  • sušené plody borůvek.

Směsi bylin lze navíc užívat také jako čaj.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173