Portrait Pleased Young Lovely Blonde Woman With Casual Hairstyle Eating Fresh Hamburger With Great Appetite Looking Cheerfully Upwards Posing White Background

Zbytečnému přejídání zabrání změna návyků

Většina z nás má v dnešní době privilegium ve formě dostatku jídla, občas dokonce až přebytku. To často ústí v přejídání, kterému nepomáhá ani přehršel okolních vjemů. Tímto způsobem se může často stát, že ignorujeme signály těla, že už má opravdu dost. Přitom je právě toto velmi důležitá schopnost pro správné fungování našeho těla, nejen pokud hubneme, ale celkově pokud se chceme cítit dobře. Jak tedy začít jídlo zase správně vnímat?

Zapojte všechny smysly

Když půjdete do luxusnější restaurace, nejspíš si všimnete, že chod je připraven tak, aby na vás opravdu zapůsobil. Ať už se to týká vůně, vzhledu, či samozřejmě chuti. Podobně byste si měli připravovat jídlo i doma. Pestrý talíř navíc znamená i rozmanitý obsah živin, vitamínů a stopových prvků, což je u vyvážené stravy velmi důležité. Tímto způsobem pak také jídlo vnímáme víc a soustředíme se na něj, což nám umožňuje lépe vnímat signály našeho těla. Mozek si tak také uvědomí, že jíte, ještě než do těla dojde potrava, a zbytečně se tak nepřejíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte si na čas

U jedení je důležité si uvědomit, že výměna informací mezi žaludkem a mozkem přeci jen chvíli trvá. Když zvolníte, bude to tak lepší nejen pro váš žaludek, ale i pro vás samotné. Zkuste každé sousto opravdu rozkousat. Někteří lidé dokonce volí metodu počítání. Pomůže ale, i když po každém soustu příbor odložíte. Žaludek pak bude mít více času na zpracování informace a zároveň nebudete zatěžovat trávení velkými kusy potravy.

Omezte rozptýlení

Pokud chcete své tělo opravdu vnímat, omezte ostatní rozptýlení, jako je telefon či televize. Právě ty totiž často způsobují, že ani nevíme, co jsme před chvílí snědli. Pro náš mozek je také daleko náročnější zpracovávat tolik informací naráz. Může se pak stát, že budeme jíst naprosto bezmyšlenkovitě a nikdy nebudeme mít dost. Toto je častá příčina přibírání, a pokud se snažíte svůj zdravotní styl zlepšit, je dobré zde začít.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-stop-overeating