Zdánlivě čistý kartáček je líhništěm bakterií. Výměna je třeba dřív, než si většina lidí myslí

Zuby si čistíme od útlého dětství. Je to základní hygienický návyk, kterému nás naučili naši rodiče proto, abychom zabránili množení bakterií v ústech. Za pomoci zubního kartáčku, mezizubního kartáčku, zubní nitě a zubní pasty dokážeme z úst vystrnadit bacily a bakterie, které mohou způsobit velmi bolestivé a nepříjemné kazy a záněty. Je vhodné kartáček pravidelně měnit, aby bylo čištění zubů co nejvíce efektivní. Jaká je ale správná doba k výměně kartáčku?

Bakterie v kartáčku

Nesprávnou péčí o zuby, ale také o zubní kartáček můžeme docílit toho, že se v kartáčku budou množit bakterie a viry. Ukazuje se, že není vůbec těžké dělat při správné péči o zubní kartáček chyby. Zaneřáděný kartáček nejen že vám v ústech bakterie rozšíří, ale může mít za následek nevábný dech nebo mnohá další onemocnění ústní dutiny. Naučme se tedy správně se o svůj kartáček postarat a včas jej také vyměnit.

Jak často měnit kartáček?

Lidé se mylně domnívají, že k výměně kartáčku postačí interval jednou za půl roku. To je ovšem velká chyba. Kartáček časem přestává mít pozitivní vlastnosti na zuby. Štětiny se ohýbají a deformují, tedy mytí takovým kartáčkem není účinné. Dlouhodobé používání stejného kartáčku je také rájem pro již zmíněné bakterie. I když se to na první pohled nemusí zdát, odhaduje se, že k výměně kartáčku je ideální čas jednou za 2 až 3 měsíce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na infekce v krku a další nemoci

Je také vhodné si uvědomit, že pokud vaše tělo bojuje s infekcí v krku, respiračním onemocněním, nebo dokonce s nemocí jménem herpes, je vhodné ihned po doléčení také kartáček vyměnit. Bakterie z daných nemocí mohou být v kartáčku tajně skryté.

Jak se starat o hygienu zubního kartáčku

Před použitím kartáček důkladně opláchněte silným proudem vody. Zbavíte se tak možného usazeného prachu na povrchu kartáčku. Kartáček po použití rovněž důkladně opláchněte a ze štětin vypláchněte zbytky pasty. Kartáček uložte do svislé polohy štětinami nahoru.

Zdroj: https://kloosterfamilydentistry.com/2022/04/19/how-often-should-you-replace-your-toothbrush/