Autumnal Porridge With Plums Walnuts Honey Served Bowl Wooden Table

Zdravá snídaně nemusí být složitá. Stačí se zaměřit na několik jednoduchých potravin

Zdravá a výživná snídaně je dokonalým startem dne, který vám dodá potřebnou energii. Snídaně by měla být pestrá a obsahovat cereální produkty, bílkoviny, kvalitní tuky a ovoce.

Cereálie

Pro většinu z nás je chléb nepostradatelnou součástí snídaně. Chléb bychom měli volit celozrnný nebo grahamový a dávat si pozor na ty druhy pečiva, které poskytují pouze jednoduché cukry – bílé, pšeničné a jakékoli slazené pečivo. Na zdravou snídani se hodí i ovesné a ječné vločky. Obsahují vlákninu, která pomáhá snižovat cholesterol a také zvyšuje pocit sytosti.

Vejce

Vejce jsou skvělým a rychlým způsobem, jak si udělat chutnou snídani. Dají se jíst ve formě míchaných vajec, omelety, natvrdo i naměkko. Vejce jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, zatímco žloutky obsahují lutein a zeaxantin, antioxidanty, které pomáhají předcházet očním onemocněním.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva

Pokud z nějakého důvodu patříte k lidem, kteří neradi snídají, můžete si dát ráno alespoň šálek kávy. Kofein obsažený v kávě výrazně zlepšuje koncentraci, snižuje únavu a zlepšuje výkon. Může vám také pomoci zhubnout. Vyhněte se ale konzumaci kávy s mlékem a cukrem, která obsahuje hodně prázdných kalorií. Nejpozději do hodiny po probuzení byste si navíc aspoň něco malého k jídlu měli dát – je to pro tělo zdravé.

Ovoce

Vláknina v ovoci zpomaluje vstřebávání cukrů v těle, a tím dodává energii po delší dobu. Konzumace ovoce snižuje mimo jiné riziko srdečních onemocnění a snižuje psychické problémy. Většina ovoce má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny a vody. I díky tomu se po konzumaci ovoce můžete cítit sytí.

Bílkoviny a tuky

K snídani se dále skvěle hodí libové maso a ryby, které můžete doplnit ještě semínky a ořechy, které patří mezi zdravé zdroje tuků. Vždy je také lepší vybrat si třeba kvalitní máslo než volit obyčejný margarín plný konzervantů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/12-best-foods-to-eat-in-morning