
Zdřímnutí během dne působí špatně na mozek. Podle odborníků může vést až k demenci
Mnoho lidí si rádo dopřeje krátký spánek během dne. I když je to příjemný způsob, jak relaxovat, nemusí to být vždy tak prospěšné, jak si myslíme. Podle výzkumníků z Medical Center existuje vztah mezi dlouhým zdřímnutím během dne a kognitivním poklesem.
Každá mince má dvě strany
Stejně jako většina příjemných aktivit i tato může negativně ovlivnit naše zdraví, i když si to nemyslíme. O nepříjemných účincích zdřímnutí během dne se mluví již dlouho, ale ukazuje se, že to může mít negativní vliv i na naši pohodu a kognitivní funkce. Podle amerických vědců jsou dlouhá zdřímnutí během dne jako začarovaný kruh.
Dokázali, že čím déle a častěji si během dne pospíme, tím výraznější je kognitivní pokles patrný v průběhu roku. Na druhé straně zhoršující se stav mozku a jeho oslabující kognitivní funkce byly spojeny s delším zdřímnutím během dne. Této studie se zúčastnilo více než 1400 lidí a sledování v rámci projektu trvalo přibližně 14 let.

Výsledky výzkumu
Na začátku studie asi 75 procent účastníků nevykazovalo žádné známky kognitivního poškození, 19,5 procenta mělo mírné poškození funkce mozku a něco přes 4 procentům účastníků byla diagnostikována demence způsobená Alzheimerovou chorobou. Po jednom roce výzkumníci zaznamenali, že u lidí, kteří měli mírné příznaky demence, se počet zdřímnutí zdvojnásobil, zatímco pacienti s demencí si zdřímli až třikrát častěji.
Určitá skupina lidí, kteří zpočátku vypadali zdravě, si vyvinula lehkou demenci a vědci vypočítali, že ti, kteří si zdřímli o hodinu déle, měli o 40 procent vyšší riziko vzniku Alzheimerovy choroby. To může znamenat, že pokud zdřímnutí během dne aplikujeme často, může to být jistým znakem toho, že se s mozkem děje něco špatného. Vědci zjistili, že současně se může vyskytnout časté zdřímnutí a rozvoj onemocnění mozku. Mají podezření, že jsou za nimi stejné patologické mechanismy.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/dementia/excessive-daytime-naps-may-signal-early-dementia/