Close Up Unrecognizable Couple Toasting With Lager Beer Bar

„Že jsem žena neznamená, že musím pít jenom malé pivo,“ urazila mě poznámka vrchního v hospodě

Stereotypy jsou bohužel všude kolem nás. Setkáte se s nimi i ve chvíli, kdy si jdete posedět do pivnice, na pár piv. To, že jste ženy, může znamenat, že vám obsluha bude chtít automaticky vnucovat něco, co nechcete.

Byl páteční večer a s manželem jsme se rozhodli zajít si na pivo. Jenom tak si na chvíli sednout, dát si pár pár sklenic oblíbeného nápoje a popovídat si. Měli jsme za sebou náročný týden a těšili se na relaxaci u dobrého piva. Atmosféra v pivnici byla příjemná a uvolněná, přesně jak jsme očekávali. Takže jsme se usadili k volnému stolu a čekali, až za námi přijde obsluha, abychom si mohli objednat. Do té doby probíhalo vše, jak mělo.

Když přišel číšník, abychom si objednali, řekli jsme mu, že si oba dáme stejné, konkrétní, naše oblíbené pivo. Viděla jsem, jak se na mě číšník podíval s mírným překvapením. Zdálo se, že sem do pivnice asi ženy tak často nechodí. A když už se nějaká zavítá, je asi rarita, že si dá pivo. Ale co je na tom, někdo pije pivo, jiný víno. A já se řadím do první skupiny. Pak ale přišla ta věta, která mě opravdu rozčílila: „Pro paní jistě pouze malé, že ano?“

Nemohla jsem uvěřit, že to řekl. Nejenže měl představu, že jako žena nemohu mít ráda pivo, ale také, že nezvládnu víc než malou sklenici. „Ne, děkuji, dám si velké, stejně jako můj manžel,“ odpověděla jsem s důrazem. A na hlase mi bylo zcela určitě znát, že nejsem úplně nadšená z toho, že na něco takového musím vůbec odpovídat.

Číšník vypadal trochu zaskočeně, ale objednávku přijal a odešel. Manžel se na mě usmál a řekl, že si mám objednávat, co chci, a neřídit se stereotypy. Měl pravdu. Ráda piju pivo a nemám důvod se kvůli tomu cítit divně nebo se omezovat. Nebo podléhat stereotypům o tom, že velké si může dát jenom muž, zatímco malé pivo je to správné pro ženy. Proč vlastně, aby při tom vypadaly decentně? Nebo proto že se předpokládá, že by velké nezvládly vypít?

Když na stůl dorazilo naše pivo, večer pokračoval v příjemné atmosféře. Každý jsme si potom dali ještě dvě další. Když číšník viděl, že „držím tempo“ stejně jako manžel, pochopil že když už jako žena jdu do pivnice, mám tento „národní nápoj“ asi opravdu ráda. Další otázka už naštěstí nenásledovala a každé další bylo standardně velké, tedy půllitr.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek