bay-leaf-1049543_1920 (1)

Ze známého koření lze uvařit účinný léčivý čaj, při konzumaci ale opatrně

Bobkový list zná jistě každá hospodyňka, jelikož v kuchyni má při přípravě polévek a omáček přímo nepostradatelné místo. Už málo se ví ale o tom, že bobkový list je i bylina oplývající mnoha léčivými a detoxikačními účinky. Pojďte se dozvědět víc o jeho vznešených vlastnostech a naučte se z něj brát jen to nejlepší.

Seznamte se: vavřín léčitel

Pro získání léčivých složek vavřínu se často přistupuje k jeho louhování a popíjení formou čaje. Působení tohoto nápoje zaujímá velice širokou škálu. Kromě zbavení těla přebytečných toxinů může čaj i v malých dávkách pomoci při zažívacích potížích a bolestech žaludku, revmatických bolestech, hubnutí a zrychlení metabolismu. Funguje taky při cukrovce, kdy napomáhá snížení množství cukru v krvi, a také redukci cholesterolu. Dále posiluje srdce a mírní dýchací potíže. Bobkový list je dobrý pomocník při boji proti bolestem hlavy a únavě, výborně pomáhá při problémech s nespavostí. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak čaj připravit a užívat? 

Příprava čaje z bobkového listu je neobvykle jednoduchá, nicméně při jeho užívání je třeba mít se opravdu na pozoru. Jednu lžičku listu rozemletého na malé kousky přelijte 3 dl vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak čaj přeceďte a za tepla vypijte. Pro silnější působení je možné list vařit zhruba 5 minut a poté nechat vylouhovat na 5–6 hodin na chladném místě. Užívejte čaj po malých dávkách po celý den (ne více než sklenici denně). Nejvhodnější je popíjet jej po dobu tří dnů a poté si nechat alespoň týden pauzu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Užívejte vavřín moudře: méně je více!

Nezapomeňte, že i tato bylina by se měla užívat s rozumem a nejlépe se poradit o jejím užívání s odborníkem. Ačkoli má bobkový list mnoho cenných vlastností, vzhledem k silnému působení bylinného čaje je během léčby důležité být opatrný. Bobkové listy mohou zvýšit riziko vnitřního krvácení, což je velmi nebezpečné pro jedince trpící srážením krve a užívajících léky. Čaj z bobkového listu může také interagovat s některými léčivy, proto byste při jeho užívání měli být na pozoru a nic nepřehánět.