Ironing 403074 1280

Žehlení má svá pravidla. Při jejich nedodržení si koledujeme o zničené oděvy

Žehlení se může stát i potěšením, a nikoli jen únavnou činností, ke které se stavíte s odporem. Pro každý materiál existuje způsob, jak jej vrátit do stavu, jako by byl nový. Pojďte si usnadnit život účinnými triky na nejrůznější typy látek.

Polyester a umělá vlákna 

Žehlení oblečení z umělých vláken bylo vždy velkým rizikem a je u něj třeba postupovat s obezřetností. Vždy si nastavte žehličku na co nejnižší teplotu a řiďte se doporučením na štítcích. Opatrní buďte i u kombinací bavlny s polyesterem, jelikož vysokou teplotou můžete látku nevratně poškodit. Přitom platí ještě další pravidlo – žehlete raději vždy z vnitřní strany. 

Vlna

Vlna a žehlení? Copak to jde? To víte, že ano. Musí se však dodržet jedno základní pravidlo: vlněné oblečení nežehlíme přímo! Na látku vždy položte vlhký bavlněný hadřík, který zamezí kontaktu vlny s rozpálenou žehličkou. S žehličkou nepohybujte, jen ji vždy na chvíli přiložte k mokré látce, která začne pouštět páru. Dávejte však pozor, abyste hadřík úplně nevysušili a nezničili svůj vlněný svetr. Po žehlení oděv nechte vyvětrat, a až poté složte do skříně. Bude vypadat lépe než před praním!

Zdroj obrázku: Pixabay

Krajka

Vždy platí, že pokud máte pochybnosti o teplotě, při které se má žehlit, látku otočte a proveďte zkoušku na místě švu. Jemné tkaniny tedy vždy otočte naruby. Pro žehlení krajek a výšivek vždy využijte funkci napařování. Namiřte trysku s párou na krajku a zapněte, nesmíte však žehličku na krajku přímo přikládat, došlo by k poškození materiálu.

Zdroj obrázku: Pixabay

A jak je to s bavlnou?

Žehlení bavlny je snad nejjednodušší a můžeme být rádi, že je z ní mnoho oděvů vyrobeno. Jednoduše nastavte žehličku na vyšší teplotu, jelikož ta je pro žehlení bavlny nejvhodnější. Využít můžete funkci napařování, která příliš drsné oblečení zjemní. Tuto funkci využijí ti, kteří se chtějí v oděvu cítit příjemně, bude totiž o dost měkčí. Horká pára navíc zneškodní vice bakterií než pouhá rozpálená plocha žehličky.