Autumn Tea Party Blue Mug With Painted Heart With Hot Tea Plaid Warm Scarf Orange Chrysanthemum Flowers Wooden Table

Zimní čaj pro detoxikaci a imunitu: chryzantéma je rozhodně víc než půvabná květinka

Chryzantémy nejsou jen okrasné rostliny. Čaj z jejich květů má řadu působivých zdravotních vlastností, mimo jiné posiluje srdce a imunitní systém, zlepšuje zrak, uklidňuje nervy, zmírňuje záněty, posiluje kosti a léčí onemocnění dýchacích cest. Má osvěžující chuť a jemnou květinovou vůni. Hotový čaj lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy.

Působí jako antioxidant

Vitamín A obsažený v chryzantémovém čaji je silný antioxidant, eliminuje oxidační stres a zabraňuje poškození buněk v těle. Má pozitivní vliv na pokožku, při vnější aplikaci mírní podráždění, zarudnutí a ekzémy. Čaj z chryzantémových květů snižuje krevní tlak a riziko ischemické choroby. Vysoký obsah draslíku zase způsobuje rozšíření cév a tím snížení tlaku.

Kyselina listová, cholin, niacin a riboflavin jsou nezbytné pro normální fungování organismu, správnou látkovou výměnu, regulaci hormonů a činnost neurotransmiterů. Díky antioxidantům čaj mírní záněty a pomáhá tlumit stres. Je to výborný prostředek ke snížení otoku krku, zmírnění dýchacích potíží a při nachlazení. Mírní bolest hlavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro zdraví očí i kostí

Vitamíny C a A v chryzantémovém čaji a minerály jako hořčík, vápník a draslík jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému. Vitamín C navíc stimuluje tvorbu bílých krvinek a působí jako antioxidant. Může chránit před neuropatií sítnice, šedým zákalem, makulární degenerací a mnoha dalšími poruchami, které ovlivňují náš zrak. Zlepšuje minerální hustotu kostí a zabraňuje osteoporóze.

Chryzantémový čaj se připravuje zalitím květů teplou vodou a následným několikaminutovým louhováním pod pokličkou, kdy se uvolňují cenné vitamíny a minerály. U některých lidí se mohou po konzumaci objevit alergické příznaky. Obvykle jsou mírné a mají podobu vyrážky a podráždění očí a krku. Pokud si takových příznaků všimnete, měli byste se nápoji raději vyhýbat.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chrysanthemum-tea