Hlad1

Zkroťte svůj hlad. Změna klíčových složek jídelníčku dokáže s tělem zázraky

Někdy nás mohou ovlivňovat hormony hladu, tzv. ghrelin a leptin. Jestli jsou ve správné hladině, poznáme podle toho, jak velký hlad máme. Máme pak sklony jíst větší porce a také vydržíme delší dobu bez jídla, protože se budeme dlouho cítit najedení. Jak se naučit ovládat svůj hlad, abychom jedli dosyta, ale nepřejídali se?

Prvním krokem je snížení nezdravých sacharidů

Jako první krok si sepište, kolik denně přijmete sacharidů. A mluvíme tu o těch, které nejsou pro lidské tělo vůbec zdravé. Najdete je ve sladkostech, polotovarech, také v chlebu nebo těstovinách. Tyto potraviny byste měli omezit na minimum. Platí to ale také pro další formy cukru, je nutné přestat pít ovocné džusy nebo výrobky z mouky. Nastartujete tak své tělo na velkou změnu, která může přinést výsledky již za několik týdnů.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je nepřehánět to s ovocem. Je sice zdravé a plné vitaminů, ale je dobré si ho dopřát pouze dopoledne a odpoledne jíst raději zeleninu, která je naopak plná vlákniny. Můžete si dopřát také nákladnou zeleninu, která bude dobře působit na fungování střev. Doplňujte do pokrmů také koření, jako je skořice nebo kurkuma. Nastartujete jimi metabolismus, do čisté vody si můžete přidat také citron nebo zázvor, které skvěle nastartují den.

Je nutné navýšit příjem bílkovin, které jsou potřebné pro svaly

Jestli chcete zhubnout nebo se cítit lépe, je kromě toho, že je potřeba snížit příjem sacharidů a navýšit příjem vlákniny, nutné také přidat na bílkovinách. Ty jsou potřebné právě pro tvorbu a udržení svalstva, které potřebujeme ke každodennímu životu.

Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek bílkovin zaručí, že nebudete mít tolik chuť na sladkosti a jiné nezdravé potraviny. Navíc po jídle se nebudete delší čas cítit hladoví a vyhnete se zánětům. Důležitá je také fyzická aktivita, která by měla být nedílnou součástí zdravého životního stylu. Můžete zařadit jen obyčejné rychlejší procházky nebo vyzkoušet běh či plavání.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/18-ways-reduce-hunger-appetite