Blur 1846128 1920

Zkušené hospodyňky perou prádlo jen když je mráz, využívají ho k efektivnímu sušení

Nemáte doma sušičku, ale potřebujete velmi rychle usušit vyprané prádlo? Pak je tento článek právě pro vás. Poradíme vám, jak na oblečení, aby uschlo, co možní nejrychleji a nesušilo se půl dne. Což se často děje, zvláště pokud prádlo nevyždímá pračka správně. 

Zmrazení prádla

Pamatujete si na svoji babičku, jak sušila i v té největší zimě prádlo na šňůře venku místo toho, aby ho pověsila před kamna? Pokud ne, my vám to teď připomeneme. Naše babičky byly velmi důmyslné, a to co dělaly, nebyla nikdy žádná náhoda. Věděly totiž, že zmrazení je jednou z nejlepších metod sušení. Tento trik funguje velmi dobře a nahradí vám plně sušičku. Postačí k vám k tomu buď nízké venkovní teploty nebo obyčejný mrazák.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co je třeba udělat?

Vezměte mokré prádlo a vložte jej do mrazničky. Tato metoda se nazývá sušení mrazem neboli sublimací. Pokud se vám podaří dostat teploměr pod bod mrazu, prádlo nejprve zmrzne a následně se uskuteční tzv. fázový přechod, kdy se led přemění do plynného stavu. Až tedy vyndáte oblečení z mrazáku, uvidíte, že je mnohem sušší, než když jste ho dam dávali. 

Proč to funguje?

Studený vzduch a velmi nízká vlhkost je důvod, proč tento trik tak dobře funguje. Naše babičky byly v domácnostech opravdu šetrné k životními prostředí. A přestože si to možná tolik neuvědomovaly, tak neplýtvaly tolik energií jako my dnes, když používáme pračku, sušičku a samozřejmě i žehličku, bez které bychom se jisto jistě už neobešli.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sušení venku v mrazu

S blížící se zimou se však nemusíte spoléhat jen na svůj mrazák. Můžete prádlo pověsit do mrazu na šňůru, tak jak to kdysi dávno dělaly právě babičky. Rychlejší možnost ani neměly, když sušičku a jiné vymoženosti dnešní doby neznaly. K rychlému sušení prádla jim pomáhal pouze:

  • Mráz 
  • Nízká vlhkost
  • Vítr

Výhody takového sušení

Jednou z největších výhod je značná úspora energie. Sušička jako každý jiný spotřebič spotřebuje velké množství elektřiny, což se samozřejmě projeví na účtu za proud. Sušák v bytě pak také není to nejideálnější řešení, byť se to může zdát.  Brzy se vám totiž zarosí okna a v důsledku zvýšené vlhkosti se vám mohou začít tvořit v bytě plísně. Na volném prostranství to tedy bude ideální. Jde jen o zvyk, a když si na to už jednou zvyknete, určitě budete mile překvapeni výsledkem.