Pembroke Welsh Corgi Dog Sits Grass Walk Park

Žlutá stužka na psovi není pouhý módní doplněk. Dává najevo, aby se ostatní drželi dál

Věděli jste, co znamená žlutá stužka na vodítku psa, který jde se svým pánem? V České republice ještě tento fenomén není tolik známý, ale postupně se dostává do povědomí. Psovi, který bude takto chodit, se raději vyhněte. Může to znamenat, že má za sebou nepříjemné zkušenosti, a dotek cizího člověka by mu nemusel dělat dobře.

Žlutá stužka je znamením již od roku 2012

Tento projekt podpořilo již několik českých výrobců, kteří se věnují módním doplňkům. Na ulici tak můžete vidět pejska se žlutým motýlkem, mašličkou nebo celým vodítkem. U prodejců je můžete koupit s výraznou slevou nebo jejich koupí podpořit místní útulek. Pokud takové psy na ulici potkáte, znamená to, že pejsek může mít zdravotní problémy.

Pes se může také zotavovat po zákroku nebo se může jednat o psa, který je z útulku a teprve se seznamuje s cizími lidmi. Takto označení psi mohou na cizí osoby reagovat agresivně, a mohou dokonce kousnout. Proto je lepší se jim vyhýbat. Žlutá znamená, že by se ke psům neměl nikdo přibližovat a neměli by se dostat ani do blízkosti jiných psů.

Zdroj obrázku: Freepik

V České republice ještě není tento zvyk tolik rozšířený

Žlutá stužka pro ostatní znamená, že mají dát psovi prostor a nepřibližovat se. U nás projekt odstartoval v roce 2012, ale ani po několika letech mnozí netuší, co stužka znamená. Rozhodně to ale není módní doplněk, jak si mnozí mohou myslet. Důležité ale je takovou informaci šířit mezi veřejnost, protože jedině tak se zamezí tomu, že budou lidé na psy sahat nebo se k nim přibližovat na pro ně nepříjemnou vzdálenost.

Dnešní výrobci už si mohou vymyslet doplňky, kterými na tuto problematiku upozorňují. V jejich sortimentu tak najdete motýlky, různé sponky na vodítka nebo další doplňky, které upozorní okolí na to, aby se k danému psovi nepřibližoval žádný člověk, ale ani jiný pes. Jestli na takového psa narazíte, můžete si být jisti, že se jedná o psa, který může mít nejen zdravotní, ale i psychické problémy.

Zdroj: https://tractive.com/blog/en/good-to-know/yellow-ribbon-dogs-collar-mean