shirts-428600_1920

Žluté skvrny na oblečení se zdají nezničitelné, zaberou domácí prostředky

Žluté skvrny na košilích nebo halenkách jsou noční můrou pro každého z nás. Zvlášť poté pro ženy, které se věnují žehlení, když i po vyprání skvrny na oblečení zůstanou. Bez ohledu na to, jak často daný kousek oblečení nosíme nebo v čem ho pereme, skvrny stále zůstávají a je velmi těžké je odstranit. 

Skvrny se mohou objevit na bílém i barevném oblečení

Žluté skvrny se objevují v podpaží na bílém i barevném oblečení. Je velmi obtížné se jich zbavit, navíc jsou viditelné hlavně o vyprání. O potu se mylně říká, že je hlavním viníkem znečištění. Příčinou jsou velmi silné antiperspiranty, které obsahují soli hliníku. Ty jsou sice velmi účinné proti potu, usazují se ale právě na materiálech, ze kterých je oblečení ušité. Poté tyto soli reagují s chemikáliemi, které jsou v pracích prostředcích. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čím déle budou žluté skvrny na oblečení, tím hůře půjdou odstranit. Jak tedy vyčistit nevzhledné skvrny nejen od potu? Mnozí používají chlórové bělidlo, ale to nepřináší výsledky, naopak spíše skvrnu ztmaví, takže je více vidět. 

Nejlepším řešením je nepoužívání antiperspirantů, které jsou na bázi hliníku. Můžete je nahradit deodoranty, které si snadno vyrobíte i doma. 

Odstraňovat musíte začít hned, jak skvrnu objevíte

Čím déle bude trvat, než se skvrny zbavíte, tím je větší pravděpodobnost, že už tam zůstane a vy budete muset daný kousek oblečení vyhodit. Je dobré vyhnout se klasickým pracím práškům, které mohou být zdrojem tohoto problému. Můžete použít domácí prostředky, které si se žlutými skvrnami poradí. 

Mezi ně patří například: 

  • jedlá soda,
  • ocet,
  • citronová šťáva,
  • aspirin.

Dobře funguje také amoniak nebo peroxid vodíku. Jedlou sodu najdete asi v každé kuchyni. Smíchejte ji s vodou a vytvořte hustou pastu, kterou naneste na znečištěná místa a otřete je jemně kartáčkem na zuby nebo třete kus látky o jinou. Odložte oblečení asi na hodinu, aby směs mohla působit. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na skvrny skvěle funguje ocet

Ocet použijte ještě před praním. Do litru vody přidejte půl hrnku octa. Oblečení v něm nechte asi 30 minut působit a potom vyperte jako obvykle. V octě je kyselina octová, která účinně odstraňuje skvrny. Také oživuje barvy oděvů a zabraňuje tomu, aby vypadaly obnošeně. 

Citronová šťáva obsahuje kyseliny, které působí proti žlutým skvrnám. Aplikujte ji jen na místa, která jsou špinavá. Použít můžete také amoniak, který rozpusťte v troše vody. Oblečení do něj namočte asi na 20 minut a poté otřete skvrny.