Prani1

Známé chyby při praní zbytečně ničí oblečení. Přitom stačí dodržet pár pravidel

Automatické pračky způsobily revoluci v praní prádla a celkově v našich životech. Namáhavá činnost tak trvá mnohem méně času a výsledky jsou velmi uspokojivé. Mohlo by se zdát, že praní prádla je dnes jednoduchá záležitost.

Mezi časté chyby patří vysoká teplota nebo špatně nastavený program

Mnohým z nás se již stalo, že prádlo z pračky vytažené bylo obarvené, sražené nebo jinak znehodnocené. Takovým chybám se dá snadno předcházet, pokud se s pračkou naučíte zacházet tak, jak to daný materiál vyžaduje. Mezi časté chyby patří nesprávné třídění oblečení.

Zdroj obrázku: Freepik

Musíte brát v úvahu nejen barevné a bílé oblečení, ale také druh materiálu, ze které je oděv vyrobený. Vlněné svetry, čepice nebo šály nemůžete prát s jinými látkami a nejlépe by se neměly ani dávat do pračky. Pro takový materiál je nejlepší praní v ruce. Stejně jako vlna i hedvábí potřebuje nízké teploty, jinak se oblečení srazí a deformuje.

Nepoužívejte univerzální prášek na všechno oblečení

Dejte pozor na univerzální prací prostředky, všechny nemusí být vhodné na veškeré oblečení. K praní bílého prádla můžete přidat jedlou sodu nebo kyselinu citronovou, které mají bělicí účinek a osvěží oblečení. Silné prášky byste neměli používat na jemné oblečení. Vybrat si můžete také mezi speciálními prostředky na funkční oblečení nebo vlnu.

Zdroj obrázku: Freepik

Mnoho lidí neobrátí prádlo naruby, než ho dají vyprat. Je to přitom velmi důležité, hlavně v případě halenek nebo kalhot. Tím je ochráníte před ztrátou barev. Pečlivě také dbejte na to, abyste měli zapnuté zipy a rozepnuté knoflíky. Pokud použijete mnoho pracího prostředku, můžete tím prádlu uškodit, protože se do něj dostane hodně vůně a může podráždit pokožku. Buben pračky zbytečně nepřeplňujte, aby se v něm prádlo mohlo bez problémů otáčet a tím se pořádně vyprat. Dejte si také pozor na odstřeďování, některý materiál by se neměl ždímat na vysoké otáčky, protože by to poškodilo jeho vlákna.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/tips-checklists/laundry-mistakes/