Známé příznaky považujeme za banální, ale ve skutečnosti ukazují kritický nedostatek důležitých látek

Svého těla si málokdy hledíme. A když už, tak nás zajímá především krása, nikoliv zdraví. Přitom tělo dává jasnými signály najevo, že něco potřebuje a že mu něco chybí. Kupříkladu známý vitamín D. Ten je často podceňován, přitom je kromě jiného důležitý i pro činnost naší imunity. Získat ho můžeme jednoduše třeba tak, že nejsme zavřeni doma a chodíme ven, vystavovat se slunečním paprskům. Stejně tak snadno ho můžeme získat ze stravy.

Ale máme ho opravdu dostatek? Zjistit to nemusíme nutně jenom testy, ale i tak, že si budeme všímat svého těla a různých projevů. Těmi organismus dává najevo, že mu tento vitamín chybí. Co přesně a kdy sledovat?

Pocity únavy a zdravotní komplikace

Výše už zaznělo, že je vitamín D důležitý pro obranyschopnost našeho organismu. To zákonitě znamená, že jeho nedostatek vede k častějšímu onemocnění, protože tělo nebude dostatečně chráněné proti virům, bakteriím a dalším původcům chorob. Pokud jste v poslední době hodně nemocní a chytáte jakoukoli možnou infekci, která letí kole, mohlo by to znamenat, že trpíte nedostatkem vitamínu D.

Zdroj obrázku: Pixabay

Únava je samozřejmě dost obecný příznak, který může mít celou řadu příčin. Neustálá únava, strach, stres a úzkosti mohou mít mnoho důvodů, ale jednou z nejčastějších příčin je právě nízká hladina vitamínu D v těle. Platí to zejména z žen, které jsou citlivější na deficity a hormonální výkyvy.

Deprese

Nedostatek vitamínu D v těle může způsobit také depresi, což dokazují četné studie z celého světa. Není proto divu, že je dáván pacientům, kteří již depresí trpí. Jedná se o jedno z opatření, která mají pomoci při její léčbě. K vyléčení pochopitelně potřebujete mnohem více, než jen vitamín D, ale s procesem léčby může tento vitamín v podobě doplňku stravy hodně pomoci.

Dlouhé hojení a bolesti svalů

Vitamín D je zodpovědný za regeneraci těla a boj proti zánětu a bakteriím. Jeho nedostatky se často projevují v podobě dlouhého hojení ran. Při nedostatku se nová pokožka tvoří pomaleji a rány zůstávají déle otevřené. Často se objevují také bolesti svalů. Jediná dávka vitamínu D může snížit silné bolesti svalů až o 57 procent!

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15050-vitamin-d--vitamin-d-deficiency