curtain-4643958_1280

Znovu zářivě bílé záclony rozsvítí celý domov. Těchto pět prostředků je vybělí

Bílé záclony v bytě vypadají elegantně a útulně. Jenže časem běloba zešedne nebo zežloutne, zejména pokud v domácnosti někdo kouří. To ale neznamená, že jde o nevratný proces. Existuje několik ověřených metod, jak záclony vybělit, aniž byste se museli uchylovat k chemickým prostředkům. Postačí vám pár domácích surovin.

Sůl nad zlato

Pokud jsou záclony zažloutlé, pomůže vám obyčejná kuchyňská sůl. Bělení bude trvat několik hodin, vyhraďte si tedy dostatek času. Do velké nádoby nalijte deset litrů vody, přidejte čtyři polévkové lžíce soli a důkladně promíchejte. Sůl by se měla úplně rozpustit. Zažloutlé záclony vložte do roztoku a nechte je máčet nejméně tři hodiny, klidně i více. Poté je opatrně vyjměte a vyperte klasickým způsobem, budou jako nové.

Bělicí účinky má i ocet. Stačí přidat půl sklenice lihového octa do vody a namočit do roztoku záclony. Nechte chvíli odmočit a vyperte. Zázraky dokáže i jedlá soda. Dokonale změkčuje vodu a zvyšuje účinnost praní. Když v deseti litrech vody rozpustíte půl kilogramu sody, získáte přírodní bělicí roztok, do kterého stačí záclony na chvíli namočit a poté vyprat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prášek do pečiva, aspirin nebo skořápky

Vyzkoušet můžete i prášek do pečiva. Můžete ho přidat přímo k prádlu do pračky nebo záclony namočit do roztoku prášku do pečiva a vody, pokud jsou hodně zažloutlé. Nechte směs několik hodin působit a poté záclony vyperte. Stejného výsledku dosáhnete, pokud ve vodě rozpustíte pět tablet aspirinu a ve směsi necháte několik hodin záclony máchat. Opět byste je po takové lázni měli vyprat.

Posledním osvědčeným prostředkem jsou vaječné skořápky. Stejně jako aspirin mají úžasnou bělicí sílu. Pro tento účel je používaly už naše prababičky. Vezměte látkový pytlíček, vložte do něj vaječné skořápky asi ze tří vajec a přidejte ho přímo do bubnu pračky k záclonám. Ke skořápkám můžete přidat i plátek citronu. Záclony budou jako nové.

Zdroj: https://www.hunker.com/13422770/how-to-whiten-curtains