Zvlněné nehty nezachrání ani drahá kosmetika. Jsou příznakem nemoci, kterou je nutné nejprve vyléčit

Zvlněná nehtová ploténka není jen estetický problém. Změny nehtů souvisí s některým onemocněním. Jestli máte zvlněné nehty, měli byste znát příčiny těchto rýh na nehtech. Co je způsobuje a jak se jich můžete zbavit? Existuje hned několik onemocnění a každé z nich má řešení, které zároveň povede k lepšímu stavu nehtů. Nikdo nechce mít ošklivé nehty. Možná myslíte, že se jich nikdy nezbavíte, ale opak je pravdou. Musíte jen vědět, co je jejich příčinou.

Jak vypadají zdravé nehty?

Zdravé nehty poznáte velmi jednoduše. Mají lehce narůžovělou plošku bez jakéhokoli zabarvení. Ve chvíli, kdy se objeví zvlněné nehtové plochy, se může jednat o příznak onemocnění. Často se objevují u lidí, kteří trpí alopecií nebo lupénkou. Objevit se ale mohou také u pacientů s cukrovkou nebo onemocněním koronárních tepen.

Vlnité nehty jsou také problémem u seniorů v důsledku nedostatku minerálů, které je nutné získat ze stravy. Objevit se mohou také u mladších lidí, kteří mají nedostatek vápníku, zinku a hořčíku. V takovém případě budou rýhy podlouhlé. Příčné rýhy se objeví v případě poranění při kosmetických zákrocích. Dojít k tomu může i v případě, že si častým namáčením rukou změníte strukturu nehtů.

Zdroj obrázku: Freepik

Mykóza a plíseň nehtů mění jejich vzhled

Mykóza nehtů je velmi běžné onemocnění. Poté nehty zežloutnou a objeví se také rýhy a praskliny. V některých případech mohou být nehty hnědé, jindy se zeleným nádechem. Plíseň nehtů lze diagnostikovat a léčit. V některých případech je bohužel jedinou léčbou stržení celého nehtu, protože je poškozen již příliš.

Vždy byste ale měli podstoupit mykologické vyšetření u kožního lékaře. Ten stanoví stupeň poškození a vhodnou léčbu. Běžně se doporučuje lokální antimykotická léčba pomocí speciálních mastí nebo hub. Vždy pozorujte změny svých nehtů, protože to může být příznakem některého z těchto onemocnění. Při včasném zásahu zlepšíte své zdraví a budete mít opět krásné a zdravé nehty.

Zdroj: https://www.humanitas.net/wiki/symptoms/wavy-nails/