Close Up Portrait Curly Woman White Blouse With Floral Print Woman Making Bubble Gum

Žvýkačku z oděvů odstraní horký ocet nebo obyčejná voda

Žvýkačka se používá ke zlepšení hygieny ústní dutiny, zejména dechu, slouží i jako sladkost. Ačkoli se zdá, že je vymožeností moderní doby, opak je pravdou. Používali ji lidé už v době před devíti tisíci lety, jak ukázaly archeologické nálezy. Tenkrát byla vyrobena z pryskyřice a slazená medem. Žvýkali i staří Řekové. Víte, jak žvýkačku odstranit z oblečení?

Vznik moderních žvýkaček

První továrna na žvýkačky vznikla v polovině 19. století v USA. Jejím zakladatelem byl John Curtis. Ale první stroj na výrobu žvýkaček si nechal patentovat Thomas Adams. Jak je patrné, žvýkačka zažila svůj boom na americkém kontinentě.

Do Evropy se dostala až v průběhu první světové války. Byla totiž v potravinových balíčcích amerických vojáků. Dá se říct, že nyní se žvýká po celém světě, a to žvýkačky s různými příchutěmi. Mezi nejoblíbenější patří mentolové a ovocné.

Zdroj obrázku: Freepik

Horký ocet

Vyžvýkaná žvýkačka patří do koše. Občas se ale může stát, že ulpí na oděvu, odkud se velmi těžko dostává. Je-li zaschlá, pak ji jen tak seškrábnout nelze. Existují ale účinné metody, s jejichž pomocí se vám podaří se žvýkačky zbavit. Je třeba mít k dispozici ocet. Asi čtvrtinu šálku octa nalijete do hrnce a dáte vařit.

Oblečení se žvýkačkou rozprostřete na desce stolu. Do horkého octa namočíte kousek hadříku a potřete jím žvýkačku. Ta se stane vláčnější, takže ji pak s pomocí ostřejšího předmětu, například špičkou nože, můžete odškrábnout.

Horká voda

Kupodivu může pomoci odstranit žvýkačku z oblečení i obyčejná voda bez přídavku něčeho dalšího. Stačí ji uvést do varu a nalít do lavoru. Pak do něho namočíte oblečení se žvýkačkou a necháte působit aspoň deset minut.

Tento postup by měl způsobit, že žvýkačku bude možné odstranit. Lze k tomu využít i zubní kartáček. Jemnými krouživými pohyby žvýkačku z oděvu vykartáčujete.

Zdroj: https://www.sunrise-cleaning.com/blog/5-easy-steps-remove-chewing-gum-clothes/