
Jak zbavit vašeho domácího mazlíčka klíšťat
Klíšťata patří mezi zevní parazity našich zvířecích miláčků a dokážou pěkně potrápit psy i kočky (o páníčcích nemluvě). Klíště může pes či kočka chytit nejen v lese, ale i na louce či dokonce na zahradě u domu. Největší výskyt klíšťat je pak na jaře a na podzim.
Vývoj klíštěte prochází několika stádii, ale v každém stadiu klíště saje krev ze svého hostitele. Pouze dospělý sameček, jehož jediným úkolem je najít samičku a spářit se s ní, krev nesaje. Ale i on musel projít předešlými vývojovými stadii (larva a nymfa), která krev sají. Klíště je nebezpečný parazit především kvůli nemocem, které může přenášet. Je to především borelióza, která se u psa projeví teplotami, kulháním, případně oteklými klouby.
Jak se proti klíšťatům bránit?
Pro psy a kočky existuje několik způsobů preventivní ochrany před těmito parazity. Patří mezi ně speciální obojky, spreje nebo pipety (spot-on). Záleží na každém chovateli, pro co se rozhodne. V úvahu je nutné brát i možnou alergickou reakci. Pokud se již dříve u zvířete projevila, je třeba sáhnout po jiném přípravku. Většina přípravků chrání psy a kočky nejen proti klíšťatům, ale také proti dalším nepříjemným parazitům – blechám.
- antiparazitní obojky – vyrábějí se ve verzi pro kočky i pro psy. Pro psy můžete sehnat obojek v různé délce podle velikosti vašeho psa. Výhodou obojků je dlouhodobá účinnost, podle druhu výrobku je to 6 až 8 měsíců a většinou tedy postačí jeden obojek na celou sezónu. Obojky mají repelentní účinek jak proti klíšťatům, tak proti blechám. Pokud je obojek znečištění, je nutné ho omýt vodou a mýdlem, aby nedošlo k ucpání pórů, ze kterých se uvolňují účinné látky. Přes všechny výhody není obojek doporučován pro psy, kteří žijí v rodině s malými dětmi.
- pipety – léčivá látka se aplikuje z pipety přímo na kůži psa nebo kočky na místo, které si nemůže zvíře olízat (mezi lopatky). Aplikace je jednorázová, snadná a rychlá, účinnost přípravku je přibližně 1 měsíc. Po tuto dobu je zvíře chráněno nejen před klíšťaty, ale také před blechami a komáry. Přípravek neztrácí účinnost, ani pokud se pes rád koupe, ale 48 hodin po aplikaci není doporučeno psa koupat. Pečlivě vyberte vhodnou pipetu podle váhy psa. Pro kočky jsou určeny jiné pipety než pro psy!
- antiparazitní spreje – na trhu jsou dostupné spreje pro kočky i pro psy. Sprej působí proti klíšťatům, blechám, komárům, apod. Účinnost je srovnatelná s pipetami, tedy asi 1 měsíc. Spreje jsou většinou odolné proti vodě, avšak nedoporučuje se koupání psa 48 hodin po aplikaci. Nevýhodou sprejů je, že některá zvířata vyloženě nesnášejí zvuk, který vydávají a aplikace pak není snadná. Navíc je potřeba sprejem srst psa celou navlhčit, nestačí jen sem tam postříkat. To může být docela problém u velkých a chlupatých psů. Pozorně také čtěte složení sprejů, pokud současně se psem chováte i kočku. Spreje, které obsahují permethrin, jsou sice velice účinné, ale zároveň jsou jedovaté pro kočky. Proto volte raději spreje obsahující fipronil, které jsou bezpečné i pro kočky a jsou vhodné i pro štěňata.
Co dělat s přisátým klíštětem?
Bohužel žádný způsob preventivní ochrany zvířete před napadením klíšťaty nefunguje na 100% a je tedy možné, že čas od času na psovi nebo kočce klíště objevíte. Odstranění je většinou snadné a rychlé. Nikdy nevytrhávejte klíště holýma rukama, ani na klíště neaplikujte nějaké olejíčky či mastičky. Použijte speciální kleštičky, které jsou na to určené. Stačí chytit klíště co nejblíže u kůže psa nebo kočky, trochu zaviklat a vytrhnout. Po odstranění klíštěte je dobré ranku vydesinfikovat jodovým přípravkem.
Možné problémy
- po vytržení klíštěte zůstala v kůži hlavička – pokuste se hlavičku vytáhnout pinzetou nebo odstranit pomocí jehly. Pokud se to nedaří, je dobré navštívit veterinárního lékaře, který si s tím hravě poradí. V každém případě je vhodné místo ošetřit jodovým desinfekčním prostředkem.
- místo po vytáhnutí klíštěte je oteklé – to je zcela normální reakce. Tělo si vytváří protilátky, a proto místo, kde bylo klíště, oteče nebo se vytvoří boulička. Za pár dní by mělo být vše v pořádku.
- boulička nemizí a vytéká z ní hnis – pokud ani za několik dní boulička nezmizí a navíc je zarudlá nebo z ní vytéká hnis, je nutné navštívit veterinárního lékaře.
- nemoci – některá klíšťata jsou infikovaná a mohou přenášet boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu (u zvířat méně časté onemocnění). Jsou to závažné choroby, na které může zvíře i zemřít. Proto je tak důležité nepodceňovat prevenci a snažit se klíště odstranit co nejdříve po jeho přisátí.
- alergická kožní reakce – v místě, kde bylo přisáté klíště, se může vyskytnout alergická reakce. Většinou se projeví jako tvrdá bulka pod kůží.