Bb

Kombinace studia VŠ a mateřské dovolené v roce 2020

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/t%C4%9Bhotn%C3%A1-baby-vydr%C5%BE-l%C3%A1ska-prsa-2720434/

Těšíte se na příchod nového člena rodiny, ale zároveň máte starosti, jestli při péči o něj zvládnete plnit své studijní povinnosti?

Pokud otěhotníte během studia a nepracujete při škole v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, s mateřskou nepočítejte. Existuje ale jeden případ, kdy se studium stává náhradní dobou.

Tip: Studium při mateřské bude v každém případě náročné a budete bojovat s časem. Můžete však využít možnosti vypracování seminárních prací, případněvypracování bakalářské práce.

Jestliže překročíte danou dobu studia, tedy čtyři roky u bakalářského a tři roky u magisterského, dočká se poplatků za prodloužení. Ty se často vyrovnají i cenám soukromého studia, což je na mateřské dovolené rozhodně problém. Pokud však student čeká dítě, je zde možné využít uznanou dobu rodičovství, které může začít nejdříve 8 týdnů před plánovaným porodem. Na tuto dobu je možné studium přerušit či pokračovat, v obou případech se však toto období do doby hrazeného studia nepočítá.

Tato uznaná doba rodičovství tak může trvat až po dobu tří let a pokud studium ukončíte, máte právo kdykoli požádat o opětovný zápis na stejné škole.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou, která se pevně váže na odpracované roky. Pokud student dosud nepracoval, počítat může pouze s rodičovským příspěvkem. Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč.

Nejdéle však do 4 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku je pak možné zvolit délku doby jeho vyplácení. A to minimálně na cca 19 měsíců a maximálně pak na 49 měsíců. Délka vyplácení se odvíjí od zvolené měsíční částky příspěvku.