
Pejskové bývají také nemocní, příznaky napoví, co je trápí
Naši čtyřnozí miláčci nám přináší spoustu radosti, někdy ale i je mohou sužovat různé nemoci. Proto je nutná pravidelná návštěva veterináře a průběžná péče. Někdy se ale i přes veškerou naši starost nemoc objeví. Projevuje se zejména změnou chování psa. Jak poznáte, že psa něco trápí?
- Změní se jeho temperament.
- Ztratí chuť k jídlu.
- Zvrací nebo má průjem.
- Mění se mu srst.
Když přestane být společenský
Psi mají různé povahy. Někteří jsou velmi živí a společenští, jiným je nejlépe v pelíšku nebo na klíně svého páníčka či paničky a nedožadují se zvláštní pozornosti. Zejména mladší psi ovšem bývají velmi temperamentní, proto pokud se najednou výrazně zklidní, může to být známka stárnutí, ale i závažných zdravotních problémů.

Psi mají velmi citlivý čich. To může způsobit, že někdy ztratí zájem o nabízené jídlo – například když je zkažené. Stejně tak občas ztrácí chuť k jídlu po námaze nebo v příliš horkém počasí. Pokud ale pes vůbec nejeví zájem o potravu, může to značit střevní obstrukci či jiné závažné problémy. S tím souvisí i zvracení či průjem. Zatímco v létě si psi záměrně vyvolávají zvracení konzumací trávy, aby si vyčistili žaludek, neobvyklé zvracení může být příznakem virové a bakteriální infekce.
Když má zubní kazy nebo příliš ztrácí srst
U psů, stejně jako u lidí, je důležité kontrolovat stav chrupu. Není vždy nutné mu zuby kartáčovat, pokud to nedoporučí veterinář, existují i různé pamlsky, které si s nečistotami poradí. I tak byste ale měli občas zkontrolovat, zda pes netrpí paradentózou či jinými zubními problémy. Zuby by měly být bílé a dásně pevné a růžové. Varovným signálem může být krvácení z úst, zubní kámen nebo nepříjemný zápach.

Nadměrné línání je typické pro jarní období, pokud ale srst ztrácí barvu, je matná a křehká, či se dokonce objevují lysiny nebo kožní vyrážky, měli byste zamířit k veterináři. Oči psa by měly být čiré bez hnisu a slz. Pokud pes bojuje s rýmou či kašlem, objevuje se sípání, chrápání a dušnost.