
17 tipů jak přežít noc v hotelu
Pokud často cestujete a bydlíte v hotelích, měli byste si pozorně přečíst tento článek, který popisuje, čeho bychom se měli při bydlení na hotelu nebo v penziónu vyvarovat. Neříkáme, že všechny hotely nebo penzióny jsou stejné, ale něco jiného je uklízet doma malý byt a něco jiného uklízet velké prostory hotelových pokojů, kde se lidé střídají jak na běžícím pásu.
1) Skleničky a hrnky se moc nemyjí
Rada od jedné bývalé pokojské zní: Nepoužívat skleničky a hrnky na hotelovém pokoji, protože se příliš často nemyjí a sedá na ně prach. Pokud je chcete používat, raději si je před použitím vždy pečlivě umyjte.
Totéž platí o skleničkách na zubní kartáčky. Většina moderních hotelů vám dává na zubní kartáčky plastové kelímky zabalené v igelitovém obalu, ale přesto je dobré se ujistit, zda kelímek před vámi již někdo nepoužíval a raději ho pečlivě vymýt. O skleničkách, které stále ještě v některých hotelích najdeme, platí to samé. Zde je potřeba být ještě důkladnější. Stačí se podívat proti světlu, zda na okraji skleničky nenajdete stopy po rtěnce nebo jiných tělesných tekutinách a hned je jasno. Zásada číslo jedna tedy je buď tyto hrnky a skleničky nepoužívat nebo si je opravdu důkladně umýt.
2) Dálkové ovladače jsou zdrojem špíny
Dálkové ovládání k televizním přijímačům či hifi soupravám na hotelových pokojích se desinfikuje a čistí skutečně zřídka. Proto je dobré si po jeho použití vždy pořádně umýt ruce a nebrat nic do pusy „špinavýma“ rukama. Zapomeňte na brambůrky nebo křupky k televizi, anebo si vyberte program, přepněte, a pak si dojděte umýt ruce, než začnete cokoli konzumovat.
3) Další důvod proč nepoužívat minibar
Minibary se v některých hotelích často nekontrolují důsledně. Někdy se proto můžete dočkat nepříjemného překvapení. Zaměstnankyně jednoho hotelu doporučuje vždy zkontrolovat neporušenost pečetí a zátek na lahvích. Prý se jí stalo, že host vypil během pobytu láhev whisky, následně se do ní vymočil, zavřel jí a dal zpět do minibaru. Opravdu nechutné. Vždy také kontrolujte datum spotřeby na každé láhvi s nápojem. Někdy lze v minibaru nalézt skutečně „archivní“ kusy. Druhý důvod proč byste se měli minibaru vyhnout, je cena nápojů, která je skutečně přemrštěná. Raději si kupte vodu a pití v supermarketu a vypijte si ho v klidu na pokoji.
4) Jak získat čisté ručníky
Možná víte, že v hotelu získáte čisté ručníky tak, že ty staré a použité jednoduše necháte ležet na zemi. Pokud je pověsíte na radiátor nebo na sprchový kout nebudou vyměněny. Pamatujte si to a nezapomeňte příště ručníky nechat jednoduše ležet na zemi. Ostatně v hotelu si za služby platíte, takže se nemusíte cítit provinile. Tato zásada platí zejména v zahraničí.
5) Vany a vířivky jsou obvykle špinavé
Je potřeba si uvědomit, že pokojská obvykle nemá mnoho času na dokonalý úklid pokoje. Jednak má opravdu hodně pokojů k uklízení, takže na jeden pokoj má minimum času, a pak v některých hotelích se „dveře doslova netrhnou“ a nový host do pokoje přichází třeba hned za půl hodiny po odchodu předchozího hosta. A všichni dobře víme, co se dá uklidit za půl hodiny.
6) Pozor na to, kam si sedáte
Než si sednete na židli nebo na gauč, raději si pod sebe dejte čistý ručník nebo prostěradlo. Nevěřili byste, kolik lidí sedí na židli nebo gauči bez jakéhokoli oblečení. Až tedy uvidíte hnědý proužek na židli nebo gauči nemusí se jednat jenom o vzorek polstrování.
7) Nikdy nepoužívejte přikrývky a deky bez povlečení
Vždy důsledně trvejte na povlečení dek a přikrývek. Zejména na přistýlkách vám někdy hodí starou ušmudlanou deku, na které najdete nejen skvrny po vajíčkách, která si někdo před půl rokem nechal do pokoje přinést, ale třeba i jiné tělesné tekutiny nebo proužky hnědé barvy, které snad ani nemusíme popisovat. Rozhodně se nenechte odbýt replikami typu: „Vezměte si teplou vodu a ty skvrny umyjte, apod.“. Za ubytování jste si zaplatili, takže se nebojte se ozvat. Pokud už musíte používat přikrývky a prostěradla ze skříňky, vždy si vybírejte ty vrchní, protože je u nich největší pravděpodobnost, že prošly prádelnou.
8) Proč je hotel Ritz nejlepší?
Některé hotely jsou opravdu skvělé a fungují dokonale. Jedním z nich je Ritz. Údajně dávají zaměstnancům až 1 500 dolarů na nutné výdaje v souvislosti s plněním přání hostů, o které se starají. Jeden z příběhů, který zaměstnanci hotelu na školení často slyší je příběh hosta, který ztratil v hotelu své hodinky značky Rolex. Když se nenašly, ředitel hotelu koupil tomuto hostovi z vlastních peněz nové Rolexky, které mu následně firma proplatila. Host z toho byl tak příjemně překvapen, že se od té doby do hotelu Ritz vrací každý rok a utrácí zde hromadu peněz.
Foto: Kiev.Victor / Shutterstock.com
9) Hledejte skryté poklady
Na hotelovém pokoji můžete někdy najít doslova skryté poklady, které zde zapomněli předchozí hosté. Jak jsme psali výše, není čas všechno dokonale uklidit, a tak se někdy pod postelí nebo ve skříních najdou skutečně zajímavé a užitečné věci. Pokud něco najdete a zachováte se podle zásady „S poctivostí nejdál dojdeš“, často se dočkáte příjemného překvapení v podobě noclehu zdarma nebo jiné menší či větší pozornosti od vedení hotelu.
10) Některé hotely si vedou složku o každém hostovi
Některé kvalitní hotely mají složku, kam si píšou vše o daném hostovi. Jednou jsem v hotelu Hilton v Paříži řekl, že mám rád gumové medvídky Haribo. Od té doby, kdykoli se ubytuji v kterémkoli hotelu Hilton ve Francii, najdu na pokoji pytlík gumových medvídků Haribo. Zajímavý způsob jak si udržet zákazníky. Na druhou stranu je to někdy zavazující, protože člověk se pak v hotelu chová slušně a snaží se nedělat na pokoji příliš velký nepořádek. Co kdyby si do mé složky napsali, že jsem bordelář.
11) Jak zrušit rezervaci na poslední chvíli a bez poplatku
Nejlepší způsob jak zrušit vaší rezervaci bez placení storno poplatku je zavolat do hotelu a požádat o změnu pobytu na pozdější datum. Následně druhý den zavolejte do hotelu znovu a zrušte vaši rezervaci. Storno poplatek většinou platit nebudete, protože jste pobyt stornovali včas (díky předchozímu posunutí data pobytu). Tenhle trik ale nezkoušejte moc často a už vůbec ne ve velkých hotelových sítích, které si vás zapamatují a budete pro ně nežádoucím zákazníkem.
12) Jak získat slevu za pobyt
Tenhle tip lze s úspěchem využívat, pokud na to máte žaludek. Stačí si na všechno stěžovat (třeba na hluk z ulice, špínu ve sprše, kapající vodu, která vás ruší ze spaní, hlučné sousedy, apod.) a říci recepčnímu, že požadujete slevu. Obvykle se setkáte s vedoucím hotelu, který vám raději dá 10 – 20% slevu z ceny pokoje než, aby se s vámi dohadoval. Pamatujte si, že pro majitele hotelu je lepší prodat pokoj za sníženou cenu než ho mít prázdný.
13) Zakuřte si v pokojích pro nekuřáky a dostanete pokutu
Rozhodně nezkoušejte v nekuřáckém pokoji kouřit. Koledujete si o pokutu a nepomůže vám ani důkladné větrání. Pokud navíc spustíte kouřový alarm, bude váš celkový účet pěkně mastný.
14) Štěnice
Štěnice patří mezi nejčastější breberky, se kterými hotelový personál bojuje častěji, než si myslíte. Dávejte na ně pozor a nespěte ve zjevně zanedbaných hotelích.
15) Se spropitným nejdál dojdeš
Pokud zůstáváte v hotelu na více nocí, je dobré strčit recepčnímu nebo pokojské nějaké malé spropitné. Lepší je to udělat osobně a dát jim to přímo do ruky se slovy díků. Pokud se příliš stydíte, můžete nechat pár drobných ležet na posteli. Pokojská s nimi naloží tak jak má a po zbytek pobytu si můžete být jisti, že váš pokoj bude patřit k nejčistším.
16) Používejte ceduli „Nerušit“
Pokud si dáte na dveře ceduli nerušit, můžete si být jisti, že vás uklízečka nebude budit nebo vás nenachytá in flagranti. Pokud chcete v klidu pracovat nebo se věnovat jiné zábavě, tak si zvenčí na dveře pověste ceduli „Nerušit“, kterou najdete v každém lepším hotelu.
17) Zkontrolujte si, za co platíte
Řada hotelů dnes nabízí Wifi a některé také nabízí vstupné do posilovny nebo bazénu, apod. Pokud jsou tyto služby zdarma, je to v pořádku. Někdy ale za ně platíte skryté příplatky, aniž byste o tom věděli. V takovém případě se ozvěte a hotel vám tyto peníze nebude účtovat (pokud tedy tyto doplňkové služby nechcete využívat).
A nyní Vy…
Nyní, když jste se těmito praktickými tipy pro přežití v hotelu seznámili, můžete tento článek sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí nebo přidat nějaké vaše vlastní rady a zkušenosti do komentářů.