Spicy Deep Fried Breaded Chicken Drumsticks Black Table

Když už smažit, tak zdravě. Některé tuky se během smažení mění v hrozbu

Smažená jídla nejsou nejzdravější, to ví snad každý. Ale pokud to s nimi nepřeháníme, můžeme si je jednou za čas dopřát. Jak správně vybrat tuk, na kterém máme například řízky nebo sýr smažit? Druhů olejů je totiž celá řada a každý z nich se začíná přepalovat při jiné teplotě. A právě přepalování tuků je riziko. Má za následek mnoho vážných onemocnění. Nehledě na to, že každý tuk má i jinou kalorickou hodnotu. Pojďme se tedy seznámit s těmi nejlepšími tuky pro smažení jídel.

Jaké tuky se tedy doporučují pro smažení jídel?

Vlastnosti olejů se liší. Nejdříve se ze známých a v domácnostech používaných tuků začíná připalovat sádlo. Živočišný tuk se začíná připalovat při cca 180 stupních Celsia. Je tedy o hodně vhodnější pro smažení použít některý rostlinný olej. Dalším tukem, který doma běžně používáme, je řepkový olej. Tento má bod připálení při asi 210 stupních Celsia. Nejvhodnějším olejem pro smažení jídel je olej slunečnicový. Jeho bod připálení je až při 230 stupních Celsia.

Zdroj obrázku: Freepik

A co máslo?

Mnoho lidí oceňuje chuť a vůni másla při tepelné úpravě. Bohužel je ale máslo nevhodné pro smažení, jelikož je jeho bod připálení již na 120 stupních Celsia. Výjimkou jsou pokrmy, u kterých není potřeba dlouhé tepelné úpravy, například vejce. Takovými míchanými vajíčky či volským okem usmaženým na másle nic nezkazíte.

Nezdravý přepálený tuk

Každý tuk či olej má tepelný bod, při kterém se začne přepalovat. To způsobí, že se z tuku začnou uvolňovat nebezpečné trans tuky, které neblaze působí na lidský trávicí systém. Tento proces v lidském těle způsobuje například pálení žáhy, zažívací potíže, kardiovaskulární onemocnění, a dokonce může mít vliv na onemocnění rakovinotvorného typu.

Které tuky se na tepelnou úpravu vůbec nehodí?

Především jde o tuky nerafinované. Mezi ty patří hlavně olivový olej. Tento typ tuku se doporučuje konzumovat za studena. Patří do salátů, pomazánek nebo třeba těstovin.

Zdroj: https://www.chhs.colostate.edu/krnc/monthly-blog/cooking-with-fats-and-oils/