Belly 3186730 1920 (2)

Nejoblíbenější mýty o našem těle a zdraví, které nejsou založené na pravdě

Spoléháme se většinou na vlastní zkušenosti nebo běžnou lidskou logiku, pokud se týče analýzy světa a procesů, které v něm probíhají. Máme ale také tendenci opakovat mýty a považovat je za posvátnou pravdu, i když nemají žádný vědecký základ. Mezi nejčastější otázky patří: Rostou vlasy po stříhání rychle? Ovlivňuje čtení při špatném světle náš zrak? Jakou měrou využíváme sílu našeho mozku?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Není pravda, že vlasy po stříhání rostou rychleji 

Vlasy nejsou živným organismem a jejich „mrtvá“ část pod povrchem pokožky nemá na vlasové folikuly žádný vliv. Díky stříhání ale vypadají vlasy lépe a zdravěji, protože se zbavíme poškozených konečků. S holením je to podobné – slyšíme, že čím častěji se holíme, tím budou chloupky více růst. 

Mnoho lidí také věří, že v zimě budou více nemocní, protože tělo bude oslabené mrazem. Zároveň je ale často slyšet, že mráz zabíjí mikroorganismy. Oba názory jsou mýty. Ve skutečnosti jsou nízké teploty rájem pro viry a bakterie, a proto máme častěji chřipku nebo dokonce rotaviry. Vědci dokonce mluví o tom, že tyto mikroby přežijí až do -70 °C. 

Během chladné zimy se totiž viry šíří mnohem rychleji, a tím pádem se rozvíjí rychle také epidemie chřipky nebo dalších nemocí. Bakteriální infekce jsou vzácnější než ty virové a bakterie na nás mohou útočit spíše v období tání a na jaře. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dalším mýtem jsou sněhově bílé zuby

Výrobci zubních past tvrdí, že sněhově bílé zuby jsou normou, ale není tomu tak. Barva zubů závisí na mnoha faktorech, především na genech a kvalitě dentinu. Závisí také na:

  • stravě,
  • životním stylu,
  • věku.

Zuby totiž časem zežloutnou, což je přirozený jev. Jestli kouříte, užíváte určité druhy léků a nápojů, které barví, vaše zuby mohou zežloutnout a bělení může být řešením. Nejen bílé zuby ale lze klasifikovat jako zdravé, rozhodně tedy není pravda, že jsou normou. Dalším mýtem je, že čtení při slabém světle kazí oči. Je sice více namáhavé a oční bulva musí pracovat rychleji, nezhoršuje to ale její funkci.