Girl 1722402 640

Aby vás zuby a dásně nebolely. Tipy na nejlepší mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky jsou doplňkem každého, kdo to myslí se zubní hygienou vážně. Většina problémů v ústech totiž vzniká v mezizubních prostorech. Klasický kartáček nikdy nemůže dosáhnout všude, mezizubní čištění je vhodným doplňkem, říká v rozhovoru ředitelka firmy BELdental prodávající zboží pro stomatology Zuzana Heiník Bělová.

 

  • Proč používat mezizubní kartáčky? Nestačí ke správnému čistění zubů ty klasické?

 

Klasický zubní kartáček vyčistí pouze vnější a vnitřní plochy zubů. Plochy mezi dvěma zuby, mezizubní prostory, jsou v místě kontaktu velmi špatně přístupné nebo úplně nedostupné. 95% problémů v ústech (zubní kaz, zánět dásní, parodontóza) vzniká právě ze špatně čištěného mezizubního prostoru. Používání mezizubních kartáčků je proto nezbytné.

Zadní zuby (od špičáků po stoličky) mají mezizubní prostory ve tvaru soudku a proto je dentální nit nikdy dostatečně nevyčistí. Mezizubní kartáček je „povinnou výbavou“ také pro pacienty s implantáty, můstky nebo rovnátky. Dokáže vyčistit místa, kam se klasický zubní kartáček nikdy nedostane.

 

  • Jak se změnil náhled na používání mezizubních kartáčků za posledních 30 let?

 

Jedním slovem – velmi. Před 30 lety se mezizubní kartáčky u nás nedaly vůbec koupit. Dostupné byly jen tvrdé zubní kartáčky, které dráždily dásně a většina našich rodičů má problémy se zuby a dásněmi právě kvůli nedostatku osvěty hygieny mezizubních prostor. Velmi často mají dnešní starší lidé problém s paradentózou nebo mají kvůli ní již umělé zuby. Dnes je situace zcela opačná a používání mezizubních kartáčků se stalo naštěstí již celkem běžnou součástí hygieny a zdravého životního stylu.

  • Z jakých částí se mezizubní kartáček skládá?

 

Každý kartáček je skládá z jádra – jemného tenkého drátku stočeného do spirály, ve kterém jsou uchycena vlákna. U kvalitních kartáčků je drátek pevný, hladký a jeho povrch je potažený tenkou vrstvou plastu. Je-li jádro z nekvalitního materiálu, je příliš hrubé a tím může poranit mezizubní prostory. Také nekvalitní štětiny se rychle opotřebí. Jádro je uchyceno do držátka, které bývá vyrobeno z plastu a pohodlně se drží dvěma prsty. Výrobci také nabízejí prodloužené rukojeti, kvůli snadnější manipulaci a zavádění do zadních mezizubních prostor. Barvy rukojetí vždy označují konkrétní velikost mezizubního kartáčku.

 

 

  • Co je pro správný výběr mezizubního kartáčku nejdůležitější?

 

Vždy je důležité zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku pro určitý mezizubní prostor a doporučenou velikost kartáčku neměnit.

Příliš malý kartáček je neúčinný (neodstraní všechen přítomný plak v prostoru) a příliš velký může způsobit poranění dásně, která obvykle pod jeho tlakem časem ustoupí a odhalí tak citlivý krček zubu.

Velikost mezizubního prostoru (pro každou zubní mezeru zvlášť) je nutno změřit. Vždy je nejlepší nechat si poradit od odborníka – dentální hygienistky. Ta Vám vyzkouší vhodné mezizubní kartáčky přímo v ústech a společně také natrénujete jejich zavádění.

 

  • Které značky mezizubních kartáčků můžete doporučit? Proč?

 

Mezi nejprodávanější, osvědčené a časem prověřené patří rozhodně mezizubní kartáčky značky TePe (Švédsko), Curaprox (Švýcarsko) a ryze česká značka SPOKAR.

Tyto společnosti vyrábějí ty nejkvalitnější mezizubní kartáčky. Jsou odolné proti opotřebení a jejich jádro (drátek) je vyroben z kvalitního materiálu, který tak rychle nepodléhá deformaci. Česká značka SPOKAR nabízí široký výběr a možnost prodlouženého držátka, které je praktické pro zavádění do zadních prostor. V neposlední řadě je výhodou mezizubního kartáčku SPOKAR také jeho cena.

 

  • Jak často mezizubní kartáčky používat?

 

Mezizubní kartáčky stačí používat 1x denně, většinou večer po vyčištění klasickým zubním kartáčkem. Pokud je máte u sebe během dne, můžete jimi také efektivně nahradit párátko. Kartáčky se používají bez zubní pasty, a po každém použití je proplachujeme vodou.

 

  • Kdy používat spíše mezizubní kartáčky a kdy mezizubní nitě?

 

Mezizubní kartáček o správné velikosti je tím nejlepším a nejrychlejším pomocníkem. Zubní nit se doporučuje do mezizubních prostor, kam se nevejde mezizubní kartáček a to především u předních zubů nebo u křivých zubů, kde jejich postavení znemožňuje jeho použití. Nit ovšem nevyčistí dostatečně prostory mezi stoličkami, protože jejich mezizubní prostor není rovnoměrný. Tzv. Flosspick / mečík je praktická pomůcka, kdy je zubní nit  upevněna v držátku pro lepší manipulaci. Čištění zubní nití je poměrně obtížné zvládnout tak, abyste si neporanili dásně, a tak se spíše doporučují mezizubní kartáčky.

 

  • Jsou mezizubní kartáčky vhodné i pro děti?

 

O stálý chrup je důležité pečovat, aby nám vydržel co nejdéle. Je dokázáno, že 9 z 10 kazů vzniká právě z důvodu špatné hygieny v mezizubním prostoru a proto je vhodné se o něj naučit pečovat již od dětství. Doporučuje se používat mezizubní kartáček u dětí až po výměně mléčného chrupu za stálý. Dále záleží na manuální zručnosti dětí, jejich spolupráci a velikosti mezizubních prostor. Je vhodné, aby čištění mezizubním kartáčkem prováděli rodiče a pomáhali se správným zaváděním kartáčku. Před prvním zavedením mezizubního kartáčku určitě navštivte dentální hygienistku, která vám poradí ten správný postup a hlavně vybere i správnou velikost mezizubního kartáčku tak, aby si dítě neporanilo dásně.