
Ani alergici se nemusejí vzdát kočičího mazlíčka. Některá plemena jsou vhodná i pro ně
Když přemýšlíme o tom, že si pořídíme nového zvířecího člena domácnosti, nejčastěji nás zajímá jeho vzhled, charakter, životní styl a potřeby. Pro mnoho z nás je neopomenutelným hlediskem i schopnost zvířete šířit alergeny. Jak se ukázalo, u koček je to ovlivněno nejen plemenem, ale také barvou srsti.
Bez srsti rovná se bez alergenů?
Dlouho se předpokládalo, že hypoalergenní plemena jsou ta, která nemají srst. Plno lidí se totiž domnívá, že se nejvíce alergenů nachází právě v srsti zvířecích miláčků. Nenechte se mýlit, není to pravda. I když jsou chlupy dobrými „přenašeči“ alergenů, ty se nacházejí především ve slinách, v moči, v kožních lupinách a v kožním mazu. Co se týče kožního mazu, je dokázáno, že více alergenů v něm mají kocouři oproti kočkám.
Na barvě srsti záleží
Ačkoli podle vědců není žádné kočičí plemeno 100% hypoalergenní, nejnovější výzkumy dokazují, že je u některých plemen méně pravděpodobné, že vyvolají alergickou reakci. Jak už bylo řečeno výše, existuje vztah mezi barvou srsti a množstvím alergenů, které produkuje. Za nejméně alergenní jsou považovány bílé kočky. Jak je tohle možné? Díky tomu, že produkují méně proteinu Fel d1. Ten sice dává srsti jasnou barvu, ale zároveň je velmi silným alergenem.
Nejvhodnější plemena
Pokud patříte mezi milovníky koček a trpíte mírnými projevy alergie, nezoufejte. I tak je stále možné, abyste si pořídili tohoto čtyřnohého mazlíčka. Následující kočičí plemena představují pro alergiky minimální riziko:
- balinéská kočka,
- devon rex,
- sfinx,
- sibiřská kočka,
- cornish rex.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv plemeno, myslete na to, že důležitá je i čistá domácnost. Tím není myšlena přehnaná sterilita, ale důsledné čištění míst, kde vaše kočka tráví hodně času, to pomůže snížit množství alergenů. A samozřejmě, pokud je některý z členů vaší domácnosti alergik a vy si nejste jistí, zda si kočičku pořídit, vyplatí se konzultace s lékařem.