Pregnant 6189040 1280

Čekání miminka je plné těšení a plánování, vyplatí se ale příliš dopředu neutrácet

Těhotenství je zvláštní a krásné období pro každou ženu. I když jste u lékaře pomalu více než doma, je jednoduše krásné. Na druhou stranu ale stojí za to vědět, jak hospodařit s financemi a něco málo našetřit, abyste byla připravená na výdaje spojené s vaším dítětem, aby nedošlo k vyčerpání všech vašich financí.

Kolik může stát těhotenství

Těhotná žena chodí na preventivní prohlídky, ultrazvuky, odběry moči, krve a to vše je hrazeno ze zdravotního pojištění. Ve třináctém týdnu těhotenství si ale žena sama musí uhradit UZ vyšetření prenatální diagnostiky k vyloučení vývojových vad plodu. Některé ženy během těhotenství také potřebují těhotenské vitamíny, které mohou stát několik stovek korun. Dále je to doprava k lékaři a výměna stávajícího oblečení za těhotenské. Ceny za tyto věci jsou únosné a nebudou závratné. Jakmile ale začnete druhý trimestr těhotenství, budete plánovat dětský pokoj, oblečení pro miminko, základní potřeby a vybavení, jako pleny, odsávačka, lahev a jiné. Nyní už cena začne rapidně stoupat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kde lze ušetřit

Většina rodičů se na příchod nového člena rodiny velmi těší. Plánují, zařizují a tak dále. Do takových příprav je ale třeba zahrnout i finanční rezervy. Vzhledem k tomu, jak je výše rodičovského příspěvku nízká, jistě nižší finance pocítí každá rodina. Velká většina mladých párů vypotřebuje své úspory a ti, kteří šli do mateřství bez naspořených financí, mnohdy stěží zvládají vycházet z měsíce na měsíc. Například pokud máte stavební spoření, nerušte ho, ale přizpůsobte ho podle životní situace. Během těhotenství je také vhodné vytvořit spoření dané pouze na výdaje spojené se založením rodiny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Poté je ideální regulace financí na prvotní vybavení pro miminko. Jednoduše řečeno: neutraťte hned vaše peníze za plánování pokojíku, kupování skříní, komod a tak dále. Stále mějte v paměti, že přijdou důležitější věci a potřeby, za které budete muset dát nemalé peníze. Konec konců pokojíček lze zařizovat až ve dvou letech dítěte, kdy už bude spát samo. Nyní dítěti pořiďte základní vybavení, jako je postýlka, mantinely kolem postýlky, pleny, lahev, odsávačku, krémy a oblečení. Pokud máte v rodině někoho, kdo již před vámi má o něco starší dítě, požádejte ho o oblečení. Nebo nakupte oblečení na bazaru z druhé ruky. Takové oblečení je stále krásné a rozhodně lze přímo na těchto věcech ušetřit. Nejednejte impulzivně a nekupujte věci, které ihned po narození dítěte nevyužijete.

Zdroj: https://www.parents.com/pregnancy/considering-baby/financing-family/a-nine-month-plan-for-getting-your-familys-finances-in/