Cup 829527 1920 (1)

Na bolest v krku přírodní metodou díky tradičním bylinkám

V dnešní době jsme stále více vystaveni obtížným infekcím, které mohou zasáhnout náš krk. Může dojít k nepříjemnému pálení, píchání nebo škrábání. Příčin bolestí v krku může být mnoho, některých se sami nezbavíme a budeme muset navštívit lékaře. Popsané metody v článku jsou krátkodobá opatření k uklidnění některých příznaků. 

Čaje i výplachy

Bylinky by měly pocházet z ověřených zdrojů, aby vám naopak ještě více neuškodily. Mělo by se také pamatovat na to, že bylinky jsou ve velkém množství drogy. Určitě znáte z dětství nepříjemně vonící vodu se solí, se kterou jste si v případě nemoci museli ústa vypláchnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Existuje ale více příjemnějších možností. Jednou z důležitých bylinek v boji proti bolesti v krku je šalvěj. Vyznačuje se dezinfekčními vlastnostmi a poznáme ji podle vůně kafru. Rostlinka má protizánětlivé, baktericidní a dezinfekční vlastnosti, uklidňuje tak zánět v dutině ústní. Jestli je ale užívána ve větším množství, může se stát, že vysuší hrdlo. Využívejte ji tak pouze několikrát denně. 

Neopominutelný řepík a tymián

Řepík je zapomenutá bylinka, která má načervenalý stonek. Poznáte ji podle charakteristicky malých žlutých květů shromážděných v květenství s trsy. Rostlina je bohatá na hořčík, flavonoidy a vitaminy B, K, PP. Zlepšuje krevní oběh, posiluje sliznici a má protizánětlivé vlastnosti. Infuze, kterou se vyplachují ústa, se připravuje vařením čtyř lžící byliny ve dvou sklenicích vody. 

Tymián je bohatý na antioxidanty vitaminů a septické fenylové kyseliny. Zvlhčuje suché hrdlo a chrání jeho sliznici. Usnadňuje vykašlávání, zklidňuje pocity pálení a škrábání v krku. Můžete ho použít buď ve formě výplachu nebo jako krém na otření krku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plicní rostlina a heřmánek také nezklamou

Známá je také takzvaná plicní rostlina. Vyznačuje se širokými listy, ty horní mají na sobě bílé tečky. Drobné fialové květy rostou v malých shlucích. Léčivou částí jsou květy a také kořeny, ty se sklízejí na podzim. Uklidňuje chrapot a zvlhčuje sliznici hrdla, snižuje bolest a škrábání. Doporučuje se užívat ve formě infuze – dvě lžičky sušené rostliny zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut zakryté a poté pijte až třikrát denně. 

 Heřmánek má všestranné využití a může se použít i na bolest v krku. Přináší: 

  • relaxační,
  • protizánětlivé,
  • antibakteriální vlastnosti.

Můžete si ho připravit jako výplach nebo bylinný čaj.