Closeup Shot Wasp Perched Wooden Surface Blurred Background

Vosy od našeho domova odpudí některé vůně

Teplé dny jsou obdobím, kdy si obzvláště rádi užíváme času stráveného na balkonech, terasách či zahradách. Ten nám ale často znepříjemňuje všelijaký hmyz, mezi který patří i vosy. Právě těch se obzvláště bojíme kvůli jejich žihadlům. Je ale jejich bodnutí opravdu tak nebezpečné a jak vosy jednoduše, ale efektivně vyhnat z našeho okolí? To a ještě daleko více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Proč je vlastně vosí bodnutí tak nebezpečné

Vosí bodnutí jako takové není pro většinu z nás smrtící. Často se po něm objeví otok, zarudnutí a svědění a stačí místo umýt mýdlovou vodou a poté důkladně zchladit. I tak jsou ale skupiny lidí, pro které je bodnutí o něco nebezpečnější. Nejnebezpečnější je ale samozřejmě pro alergiky. U těch se může objevit až anafylaktický šok, který může být život ohrožující. Nebezpečí také hrozí, pokud nás vosa bodne v okolí jazyka, rtů či krku. V tomto případě může totiž otok způsobit neprůchodnost dýchacích cest, což může vést k dušení.

Zdroj obrázku: Freepik

Co na vosy spolehlivě platí

Místo kupování zbytečně drahých prostředků můžete proti vosám využít vůně. Právě na ty jsou totiž nejháklivější. Vůně jsou také důvod, proč se kolem našich obydlí nejčastěji zdržují. Lákají je parfémy, jídlo, ale i květiny či ovoce na zahradě. Jinými pachy je ale zase můžete vyhnat.

Pomoci si můžete například vysazením bylinek, jako je majoránka, tymián, levandule či máta. Kromě toho můžete zkusit balkon omýt vodou smíchanou s octem či pár kapkami hřebíčkového oleje. Právě tyto výrazné vůně vosy často odrazují. Neuškodí, ani pokud na stůl nastražíte citron s hřebíčkem. Nejenže je to hezká dekorace, ale i účinný repelent. Použít můžete i zrnka kávy. Ta stačí po balkoně poházet a nechat odvádět svou práci. Nezapomínejte ale ingredience pravidelně měnit tak, aby správně působily.

Zdroj: https://www.thespruce.com/wasp-repellant-5111360