Charming Young Woman Taking Shower Home

Časté mytí těla snižuje funkci imunitního systému

Večerní mytí patří mezi každodenní rituály. Někteří se neváhají osprchovat ještě po ránu, aby vyrazili do práce svěží. Experti na dermatologii před přílišnou očistou varují, důsledky mohou být totiž poměrně závažné, a dokonce někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že časté mytí zkracuje život. Jak je to možné, když jedno z tuzemských přísloví naopak říká, že „čistota půl zdraví“? Dermatologové posun ve výzkumech vysvětlují.

Mýt se každý den? Ne!

Pro většinu populace je večerní mytí každodenní nutností a nezbytnou rutinou, ale dermatologové varují před škodlivostí takového počínání. Doktorka Robynne Chutkanová, gastroenteroložka z Yaleovy univerzity, upozorňuje, že nadměrná hygiena ničí mikrobiom v lidských střevech. Přílišným mytím se likvidují nebezpečné patogeny, ale současně také prospěšné bakterie. Tímto způsobem se oslabuje imunita, přestože v minulosti tomu bylo naopak. Míra špíny byla ale tak enormní, že právě mytí vedlo k posílení zdraví. Dnes je tomu opačně.

Zdroj obrázku: Freepik

Pouze tři části těla každý den

Podle doktorky Chutkanové postačuje si denně umýt mýdlem a vodou podpaží, chodidla a oblast třísel a genitálií, přičemž ostatní postačuje opláchnout čistou vodou. Tři zmíněné části je potřeba čistit, protože je ohrožují patogeny. Obdobně se musí pravidelně mýt ruce teplou vodou a mýdlem. S tímto názorem souhlasí také další lékaři, například Andy Skotnicki, mikrobiolog a dermatolog z Torontské univerzity, který upozorňuje, že častější mytí podporuje vznik ekzémů.

Stimulace imunitního systému nečistotami

Co lékaře k těmto závěrům vede? Doktor Robert Shmerling z Harvard Medical School vysvětluje, že imunita organismu se podporuje správnou stimulací, například v interakci s mikroorganismy, nečistotami a dalšími látkami. Takovým způsobem se vytvářejí ochranné protilátky a buduje se imunologická paměť. Příliš časté mytí tento proces zpomaluje a imunitu tím oslabuje. Ještě horší dopady na zdraví mají dlouhé koupele, ve vaně by se nemělo setrvávat déle než 30 minut.

Zdroj: https://www.webmd.com/beauty/shower-how-often, https://robynnechutkan.com/live-dirty-is-still-our-motto/, https://www.researchgate.net/publication/364338816_Frequent_Hand_Washing_and_the_Occurrence_of_Hand_Eczema_Among_Healthcare_Workers_During_COVID-19_Pandemic_in_Thailand, https://www.health.harvard.edu/blog/showering-daily-is-it-necessary-2019062617193