Mixed Vegetables Fruits Healthy Food Clean Eating Health

Veganství přináší tělu mnoho výhod. Chybějící složky živočišných produktů lze snadno nahradit

Veganství je směr, který vyznává mnoho lidí po celém světě. I odborníci se shodují, že je tento styl stravování pro lidské zdraví prospěšný, rostlinná strava ale není člověku zcela přirozená. Musíte se vzdát spousty potravin, pokud jste ale rozhodnutí to vyzkoušet, určitě najdete zdravotní výhody.

Veganem se mohou stát i těhotné ženy nebo sportovci

Veganská strava je bezpečná. Do jídelníčku v tomto případě nepatří maso ani živočišné produkty, jako jsou vejce, sýr nebo mléko. Jestli se stanete příznivcem rostlinné stravy, přinese to spoustu zdravotních výhod. Vyhne se vám nejen obezita, ale také cukrovka nebo hypertenze. Strava by i tak měla být vyvážená, protože tím, že přejdete pouze na rostlinnou stravu, nebudete mít možnosti přirozeně doplnit některé vitaminy a minerály.

Nutné bude doplňovat například vápník, kterého potřebuje tělo větší množství, aby mohlo fungovat. Sklenice mléka dodá asi 250 mg vápníku. Při veganské stravě ale mléko nesmíte, můžete ho ale nahradit například listovou zeleninou nebo sójovým tofu. Dopřát si můžete také mák, který je obrovským zdrojem vápníku. Chybět může také železo, které najdete v dýňových semínkách nebo luštěninách.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajistěte tělu bílkoviny a další cenné látky

Stát se veganem není tak jednoduché, ale rozhodně to stojí za to. Potřebovat budete také omega-3 mastné kyseliny, které najdete v mořských rybách nebo lněném semínku. Proteiny jsou vlastně bílkoviny, které potřebujeme, abychom neztratili svalovou hmotu. I tu najdete v luštěninách, ale také v ořeších a obilovinách. Dospělý člověk, který váží 70 kg, by měl sníst denně 56 gramů bílkovin.

Existují také náhražky koření, které není při veganství vhodné. Zkusit můžete například sůl kala namak, která dodá chuť například míchaným vajíčkům. Přidat můžete také tofu nebo kurkumu a máte hotový pokrm, který bude mít správné nutriční hodnoty. Vejce nahradíte také při pečení koláčů nebo palačinek.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jun/19/the-14-things-you-need-to-know-before-you-go-vegan